Obchody budou prodávat i zkažené potraviny bez data spotřeby. Lidé si je mají očichat

V obchodech se podle všeho schyluje k velkému přelomu. Začíná se totiž smrákat nad datem spotřeby coby vodítkem pro spotřebitele, kdy mohou potravinu ještě konzumovat a kdy už jí musí vyhodit do koše.

Plýtvání už je neúnosné

V případě některých potravin je však datum spotřeby stanoveno poměrně přísně a v důsledku jeho dodržování dochází ke zbytečnému plýtvání. Jak informují organizace zabývající se udržitelností ve Velké Británii, například v případě jogurtů je vyhozena celá polovina všech koupených produktů. Ročně to dělá 42 tisíc tun vyhozených jogurtů v hodnotě 100 milionů liber, tedy přibližně 3 miliard korun.

Je zajímavé, že v dobách dostatku se nad tím nikdo příliš nepozastavoval, jakkoliv to bylo stejně špatné jako dnes. Ovšem v současnosti jsme se dostali do potravinové krize, kdy vážně hrozí, že některých potravin bude nedostatek, případně budou velmi drahé. Zbytečné plýtvání potom může ceny ještě více navyšovat. Navíc je nepřípustné, aby se na jednom místě potraviny vyhazovaly v takovém měřítku, zatímco o pár tisíc kilometrů dál nemají lidé co jíst.

Foto: Shutterstock

Čichový test nemusí obstát

Obchodní řetězec COOP se tak ve Velké Británii rozhodl jednat. Na jogurtech už nebude uvádět datum spotřeby, ale pouze datum minimální trvanlivosti. Zároveň vyzval zákazníky, aby výrobky, které “projdou” hned nevyhazovali, ale otevřeli je a použili “čichový test”. Právě podle čichu by měli poznat, zda je výrobek ještě čerstvý a vhodný ke konzumaci, nebo zda by ho skutečně měli raději hodit do koše. Již dříve se k obdobném kroku u některých produktů odhodlal jiný britský řetězec Morrisons.

Čichový test je nicméně do značné míry problematický. Zkažená potravina začne měnit vzhled či chuť až poměrně pozdě poté, co v ní začaly probíhat procesy, které mohou být za určitých okolností nebezpečné. Bakterie jako E.coli nebo salmonelu nelze vždy tímto způsobem spolehlivě rozpoznat. Přitom mohou v těle způsobit velké problémy.

Foto: Shutterstock, zdroje: The Grocer, The Guardian

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Super! Takže lidi po covidu, kteří ještě nemají zpátky čich, nebo staříci, kteří už nemají čich – geniální čichová genocida 😀
To nevymyslíš 😀