Udělejte si rychlý test, který odhalí, jak vám stárne tělo a mozek. Je to přelomové zjištění, řekli vědci

Že je věk pouhým číslem? To je do značné míry pravda, avšak platí to i obráceně, než bychom chtěli. Obvykle se toto konstatování užívá v souvislosti s tím, že je na tom někdo výrazně lépe oproti tomu, kolik mu ve skutečnosti je let. Může se ale stát, že tělo i mozek stárnou rychleji, než jaký je váš kalendářní věk.

Odhalte opravdové stáří

Dlouhou dobu přitom nemusí být jasné, že se tak děje. Teď však vědci uvedli, že to můžete poměrně jednoduše zjistit. Prozradí vás takříkajíc řeč těla, respektive způsob, jakým chodíte. U lidí, kteří se vyznačují pomalejší chůzí, bylo zjištěno výrazně rychlejší biologické stárnutí organismu než u těch, kdo chodili svižněji. Kromě toho se ukázalo, že i jejich tváře vypadají neúměrně starší. Měli také v průměru menší mozek.

Výzkumníci konstatovali, že toto zjištění je cela přelomové, protože umožňuje navázat celou řadou dalších výzkumů a také ho uplatnit v praxi.

Přitom zase nejde o takové překvapení, jak by se mohlo zdát. Už dnes totiž třeba lékaři chůzi svých pacientů vyhodnocují a určují z ní celou řadu věcí. Chůze může být zejména u starších lidí ukazatelem funkce plic, síly svalů, rovnováhy, kondice páteře, ale třeba i stavu zraku. Obecně se pomalejší chůze ve vyšším věku spojuje s vyšším rizikem demence a celkového tělesného rozpadu.

Nová vědecká studie však byla velmi široká a dlouhodobá. Její autoři si vzali na paškál řadu lidí, kteří se narodili v 70. letech minulého století. Sledovali je potom do jejich 45. roku. Kromě jejich chůze sledovali také podrobný zdravotní stav na základě nejrůznějších testů, ať už tělesných či mozkových.

Foto: Shutterstock

Rozdíly se projeví už v dětství

Ukázalo se, že pomalá chůze může ukázat na nejrůznější problémy klidně deset let předtím, než člověk začne reálně scházet. Ve 45 letech věku pozorovali vědci skutečně významné rozdíly v rychlosti chůze. Ti nejrychlejší se pohybovali rychlostí dvou metrů za vteřinu.

Velká část lidí ale chodila pomaleji. A právě u nich se ukázala řada problémů. V horším stavu měli plíce, imunitní systém i zuby. Až nečekané přitom podle vědců bylo to, jak moc se lišily jejich mozky.

Zajímavé také je, že už díky výsledkům u tříletých dětí dokázali vědci předpovědět rychlost chůze člověk ve 45 letech. Děti, které v následné dospělosti chodily nejpomaleji, tedy asi 1,2 metru za vteřinu, měli o 12 bodů nižší inteligenční kvocient než ti, kdo chodili nejrychleji.

Foto: Shutterstock, zdroj: Harvard Health

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

To jsou úžasné výzkumy. Měli jsme souseda, který chlastal a kouřil první ligu – těžko říct od kolika let – a podle toho by musel umřít už v padesáti (ne-li dřív) Navzdory tomu vesele kouřil a chlastal do 89 let, kdy jel na kole a srazil ho náklaďák – paradoxně byl zcela střízliv…pitva prokázala, že měl srdce jako zvon a plíce prouzené, ale naprosto zdravé…asi geny