Pracovní doba v Česku se náhle mění. Do práce teď půjdete úplně jinak. Rychle se na to připravte

Věci v České republice nabírají rychlý spád a už je naprosto jasné, že jsme uprostřed velké transformační změny, a to v mnoha ohledech. V podstatě tu končí takzvaná stará ekonomika v podobě montoven, které budou ještě několik let dobíhat, ale vzhledem ke drahé pracovní síle už tu nedávají smysl. Na druhé straně rychle roste podíl služeb s vyšší produktivitou práce a využíváním nejrůznějších moderních technologií.

Už se to děje

Spolu s tím se ovšem změní i pohled na práci jako takovou. Už dnes zcela vážně zaznívají například hlasy volající po nepodmíněném minimálním příjmů. To jsou peníze, které by stát vyplácel bez ohledu na to, zda někdo pracuje nebo nikoliv. Bylo by potom na každém, zda si k tomu ještě něco přivydělá, nebo mu to takto bude stačit.

Určitým mezistupněm mezi tím každopádně bude zkrácení pracovního týdne. Ačkoliv se o tom příliš nemluví, tato změna již naplno probíhá. “Já nechápu ty lidi, kteří chodí do práce od pondělí do pátku od devíti do pěti. To bych nemohla. Potřebuju flexibilitu a aspoň tři dny volna v týdnu,” říká pětatřicetiletá Barbora z Prahy, která pracuje v oddělení lidských zdrojů v jedné z velkých korporací.

Tento požadavek přitom stále častěji zaznívá také od těch, které na pohovorech nabírá do otevřených pozic. “Mladí už vám dnes pět dní v týdnu pracovat nebudou. Potřebují mít přinejmenším pocit svobody, aby si vše zařídili tak, jak potřebují,” vysvětluje manažerka s tím, že jde dnes o jednoznačně nejpožadovanější benefit. “Dříve chtěli lidé auta, ale to už dnes tolik neslyším.

Jednou to bude pro všechny

Jak to tak vypadá, schyluje se k velké změně provedené zezdola. Dříve si všichni mysleli, že ke čtyřdennímu pracovnímu týdnu sice jednou dospějeme, ale bude to za velmi dlouhou dobu, a navíc se to stane tak, že to někdo nařídí seshora, ať už budou důvody jakékoliv.

Čtěte také: A je to tady. Rychlejší vyhazovy z práce v Česku. A teď to začne lítat, držte se

Tato potřeba se však prosazuje zcela autonomně, což je jedině dobře. Dříve či později na ní bude muset nějakým způsobem zareagovat i stát. Každopádně nejrůznější výzkumy ukazují, že lidé pracující pouhé čtyři dny v týdnu nevykonají méně práce. Naopak, některým to pomáhá k vyšší produktivitě, jelikož nejsou tak vyčerpaní.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
VlaCon
VlaCon
3 měsíců

Blaboly, penize se vydelavaji tim, ze se neco vyrobi a proda…sluzba vznika az po tom, co se neco vyrobi,tak ze montovny tady budou vzdy a ti, prevazne mladi, co mysli, ze budou sedankovat v kavarne s laptopem a tak si vydelaji na obzivu, tak se setsakramentsky pletou. Po tom, az se uzakoni, co si predstavuje EU budeme drit na poli jako za feudalismu….toto jsou nase vyhlidky…pokud nezapojime mozky a nepozeneme tu evropsko-nemeckou “elitu”….

Eva
Eva
3 měsíců

Samozřejmě to logicky nejde praktikovat u všech. Doktoři,kuchaři, záchranáři, hasiči, číšníci, spousta jiných. Týká se to převážně lidí, co nejsou ve službách,ale spíše sedí v kanceláři.

Marie
Marie
3 měsíců

Většinou fňukají ti ,co sedí v kanceláři,ve fabrice by zdechli na ruce.🤦

Onan
Onan
3 měsíců

Jo to znám, vedoucí chodí do práce 3 dny v týdnu, ale někdo to musí vyrobit, takže aby někdo mohl mít 3 denní pracovní týden, musí jiní dělat normálně celý týden

Michal
Michal
3 měsíců

No jo no, tak někomu kdo sedí v kanceláři stačí čtyři dny v týdnu v práci.
Ale jako rozvoz jídla jezdím sedm dní v týdnu a průměrně Tak 6 až 9 hodin 😉

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Michal

No a to se právě změní.Budete jezdit jen 4 dny a 3 budejezdit někdo další…