Rakovina na vymření? Nová metoda ji může zlikvidovat i bez léků, libují si vědci

Vědci vytvořené nanočástice takzvaného trojského koně umí zabíjet rakovinné buňky bez drog a chemikálií. Protinádorové nanočástice se vplíží do rakovinných buněk a ty se samy zničí bez jakýchkoli léků. Nová metoda je pozoruhodně účinná při zabíjení rakovinných buněk v Petriho misce i při snižování růstu nádorů u myší.

Trojský kůň proti rakovině

Vědci z Technologické univerzity Nanyang v Singapuru – NTU Singapur vyvinuli „trojského koně“ spojením protirakovinných nanočástic se specifickou aminokyselinou L-fenylalanin, na jejíž růst rakovinné buňky spoléhají. Ty se pak snaží aminokyselinu absorbovat, vpouštějí nevědomě tuto protirakovinovou nanočástici a způsobují její sebedestrukci, jak uvádí iflscience.com.

Nanočástice Nano-pPAAM

Ultrafialové nanočástice známé jako Nano-pPAAM o průměru 30 nanometrů mají vynikající vnitřní protirakovinné a rakovinově selektivní vlastnosti. Jakmile se dostanou do rakovinných buněk, stimulují nadměrnou produkci reaktivních druhů kyslíku – ROS, rakovinné buňky zahynou a zůstanou pro zdravé buňky neškodné. V laboratoři nanočástice zabily asi 80 % buněk rakoviny prsu, kůže a žaludku, což je srovnatelné s mnoha léky proti rakovině. Ve srovnání s kontrolními modely se navíc snížil růst nádoru o 60 % u myší s lidskými triple-negativními buňkami rakoviny prsu.

Nová technologie

Ve svém prohlášení odborný asistent Dalton Tay, vedoucí autor studie ze Školy materiálových věd a inženýrství na NTU v Singapuru uvedl, že byl nanomateriál nově použit jako léčivo, nikoli jako nosič léčiva. Není nutná aktivace žádnými vnějšími podněty. Aminokyselina L-fenylalanin působí jako „trojský kůň“ nebo jako plášť, který maskuje nanoterapeutikum uvnitř. Odstraněním složky léčiva se účinně zjednodušila formulace nanomedicíny, čímž se dají překonat další technologické překážky.

Další výzkumy a studie

Vědci hledají způsoby, jak zdokonalit Nano-pPAAM pro přesnější cílení na konkrétní typy rakoviny a účinnější zabíjení nádorů. Docent Tan Ern Yu, specialista na rakovinu prsu v nemocnici Tan Tock Seng dodal, že se už u některých druhů rakoviny vyvinula odolnost vůči současným lékům. Nový přístup by mohl účinkovat na rakovinné buňky, které nereagují na konvenční léčbu, jako je chemoterapie. Typy rakoviny si často vyvinuly mechanismy rezistence na dnešní léky, které se stávají neúčinnými. Rakovinové buňky však mohou být potenciálně stále citlivé na přístup „trojského koně“, protože působí prostřednictvím zcela jiného mechanismu.

Foto: Shutterstock, zdroj: iflscience.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments