Roky jsem dávala do pračky prášek špatně. Správné množství je jen jedno, ale zná ho málokdo

Správné dávkování pracího prášku je klíčové pro úspěšné praní, ale také klíčové pro ideální chod a malou zátěž pro vaši pračku. Nejčastěji byste se měli řídit stupněm znečištění prádla, tvrdostí vody a naplněním pračky. Inspirujte se několika radami a už nikdy neuděláte chybu.

Neplýtvejte

Zvláště v současné době si většina z nás hlídá svou spotřebu. U pracího prášku by to kvůli ceně i otázce ekologičnosti mělo platit dvojnásob. Pokud si kladete otázku, jak moc můžete pračku naplnit a kolik prášku budete potřebovat, vězte, že přehnané množství prášku čistící efekt nezesílí. Abyste správně nadávkovali prášek, držte se několika parametrů.

Základem je míra znečistění prádla, tvrdost vody a naplnění pračky. Na všech obalech pracích prostředků najdete nezbytné dávkování, které se těmito parametry řídí. Přeženete-li dávku, buďte si jisti, že nenaleznete čistější prádlo. Naopak budete muset řešit, jak z něj dostat zbytky, které se nemusí vždy rozpustit.

Ještě větší pozor si dávejte u silně koncentrovaných prostředků. V takovém případě se řiďte striktně uvedenými informacemi. Pro přírodu a pro vaši peněženku by to mohla být až dvojnásobná zátěž.

Foto: Shutterstock

Stupeň znečištění

Jak poznat, že je vaše prádlo skutečně hodně špinavé? To může být oříšek pro nejednoho z nás. Na pracím prášku bývají běžně uváděny 3 stupně znečištění. Nejmenší poukazuje na prádlo, které chcete praním spíš osvěžit. Nemá žádné viditelné skvrny a může být lehce cítit tělesným nebo jiným pachem. Druhý stupeň je normální znečištění. Za to se považují menší skvrnky od tuku, anebo zašlé límečky či manžety. Nejvyšší stupeň značí silné zašpinění. Ten vybírejte v případě, že máte na oblečení skvrny od kávy, trávy, ovoce, krve nebo jinou hůře odstranitelnou špínu.

Tvrdost vody

Čím tvrdší vodu máte, tím více přidáváte pracího prostředku. Tvrdá voda totiž snižuje jeho účinnost. Součástí prášku jsou i změkčovadla, která mu pomáhají pronikat přímo do vlákna. Alternativou je jedlá soda. Pokud chcete vodu změkčit, přidejte čtvrt hrnku do každého praní.

Alternativní praní

Nechcete-li se ale řídit návody, vězte, že můžete vsadit na jedno dávkování, které používáte při nejmenším znečištění. Alternativou, kterou je vhodné v takovém případě použít, je manganistan draselný nebo jedlá soda. Manganistan draselný jinak také hypermangan vám pomůže zbavit se nepříjemných skvrn především na světlém prádlu. To do směsi 8 litrů vody a několika zrníček hypermanganu namočte ideálně přes noc. Poté prádlo vyperte běžným způsobem. Zvykněte si do pračky přidávat také jedlou sodu, která je známá pro své čistící schopnosti.

Foto: Shutterstock, zdroj: EcoConso

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments