Rozdělte se o důchod. Jurečka oznámil velkou novinku, Češi nevěří vlastním očím

Důchody v České republice čekají zásadní změny a jen málo z nich je pro občany pozitivních. Vlastně téměř žádné, jelikož se vše nese ve jménu úspor, které jsou ale na druhou stranu mimořádně potřebné. Dlouhou dobu se na ně totiž kašlalo a na penzích se přidávalo, jako by nebylo žádného zítřka.

Stát už nechce platit

Teď se to ale konečně vymstilo a celý důchodový systém se ocitl v opravdu velkých problémech, které je potřeba řešit. Že jsou změny skutečně dalekosáhlé, dokládá například skutečnost, že dochází ke zrušení takzvaného výchovného, které se přitom zavádělo teprve loni.

Řešil se tak značný rozdíl v důchodech mezi muži a ženami. A přestože se zdálo, že 500 Kč za každou vychovanou ratolest to do značné míry vyrovnává, nakonec se ukázalo, že v takovéto míře na to skutečně nejsou peníze a není vlastně na státu, aby se o tyto rozdíly staral tím, že je jednoduše doplatí.

Aktivitu v tomto ohledu tedy přenáší na samotné občany, kteří by se měli dohodnout a o důchod se fakticky podělit. Myšleny jsou manželské páry, pro které se připravuje velká novinka v podobě společného vyměřovacího základu, který zmíněné rozdíly řeší skutečně elegantním způsobem.

Foto: Shutterstock

Není to špatné řešení

Jde tu totiž především o to, že jsou to obvykle ženy, kdo kvůli péči o děti vypadnou z produktivního života. V době, kdy jsou na mateřské a rodičovské dovolené, se jim sice něco do důchodu započítává, ale zdaleka ne tolik jako kdyby do práce chodily.

A je tu ještě druhotný faktor, kdy tyto nucené přestávky mají neblahý vliv na rozvoj jejich kariéry. Je jasné, že se dostanete jinam, když z pracovního procesu několikrát nevypadnete na pár let.

Toto vše přitom společný vyměřovací základ manželů řeší. Jednoduše se jim příspěvky na důchodové spoření budou ukládat na jednu hromadu, a jakmile nastoupí do důchodu, spravedlivě se rozdělí na dvě poloviny. Výsledkem by měly být dvě přibližně stejné penze.

Čtěte také: Už je to tady. Důchodci v Česku přijdou o úspory. Tohle si ještě nikdo nedovolil

Je otázkou, nakolik bude tato novinka využívána, jelikož je tu určitý zádrhel v podobě toho, že s tím musí oba manželé souhlasit a společně o to požádat. Lze si přitom představit, že někteří muži budou proti.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
40 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Soňa
Soňa
1 měsíc

A jak to udělají s rozvedeným párem,a samoživitelkou.Tady je tedy příklad,že se nedá sloučit vyměřovací základ.Jak v tomto případě to bude řešit Jurečka.

Květa
Květa
1 měsíc

To je zase geniální nápad . Spíš je to výplod chorého mozku. Není to dlouho, co pan Jurečka prohlašoval, že když lidé půjdou do důchodu dříve, kdy to pro ně bude výhodnější. To už neplatí. Tzv. výchovné v částce 500 kč na každé dítě- to už také neplatí. Pokud senioři v manželství žijí ve shodě, tak mají většinou důchody společné. Jinak záleží jen na nich, jak se mezi sebou dohodnou, co kdo bude platit. A p.Jurečka s vládou jim nejsou oprávněni rozkazovat, co a jak mají dělat! To je zasahování do práv a omezování svobody. Oni ať se starají o… Číst vice »

Last edited 1 měsíc by Květa
Eva
Eva
1 měsíc
Reply to  Květa

👍👍👍🙋‍♀️

Hana Nová
Hana Nová
1 měsíc
Reply to  Květa

Napsala jste to skvěle, stydím se za naši vládu…..

Marobarva
Marobarva
1 měsíc
Reply to  Květa

👍👍👍👏👏👏,a co ovdovělá osoba, která žije sama, nikdo nikde.Těžko se s ní bude dělit někdo od sousedů, že ano….🤦🙏

Jan
Jan
1 měsíc

Větší hovadinu už tahle vláda už nemohla vymyslet a co bude příště?

Pepa
Pepa
1 měsíc

Jim už vážně hrabě, co ty rozvedení,….a další a další případy.

Mario
Mario
1 měsíc

Doba počas mateřské a rodičovské se započítává do 4 let dítěte 100 %. A tato doba je vyloučena, tudíž procentní výměru nesnižuje. Jediná pravda je, že tato doba je někdy zásah do kariéry ženy, ale ne do výše a nároku na důchod. Tak nedávejte zavádějící informace.

Pozorný Vlastimil
Pozorný Vlastimil
1 měsíc

Při současné rozvodovosti je to blbý nápad. Jak jinak, když ho vymyslel Jurečka.
Když se takoví manželé rozvedou ???

Jitka
1 měsíc

Chtěla bych Jurečku vidět já by v sedmdesáti makal. On nedělá nic jen pusou jemu se to mluví,ale ti co celý život poctivě pracovali jsou v šedesáti letech rádi, že jsou rádi.Spatne se pohybují,bývají hodně často unavení.Jurecka i ti jeho neodborni, prolhani pětidarebaci sami nás okrádají na nás všech i těch co ještě pracují,fuj je mi z zlé a stydím se za ně, je ne chvástaji a nic neumí. Jen ničí tuto krásnou zem.

Hana Nová
Hana Nová
1 měsíc
Reply to  Jitka

👍

Otakar
Otakar
1 měsíc

Jurečka už vidím jak by si se dělil ty chytráku. Vaše platy jsou za vaši tak zvanou práci neskutečné. Například poslanci si chodí do sněmovny jak chtějí ale platy těch se to nedotkne. Pracovat takto tak jsem dávno nezaměstnaný. Ale to je zbytečný vy si budete dělat dále co vám vyhovuje. Blinkat do 🚽🚽🚽🚽🚽🚽🚽

Josef
Josef
1 měsíc
Reply to  Otakar

Jurečka? Jednotka plnosti.
Asi tak.

Marobarva
Marobarva
1 měsíc
Reply to  Otakar

👍👍👍

Jitka
1 měsíc

Hlavně, že na soudce a další vysoké vládní menežery a hlavně pro ně z pětidarebáků dostali přidáno v rámci inflace v plné míře inflace. Peněz to může dělat být hodně, ale zajímavé je, že pro důchodce peníze nejsou. Kdyby si aspoň konečně sáhli oni na peníze. Lidi co celý život poctivě pracovali a odváděli státu peníze, peníze nejsou,ale pro ně ano. Přijde mi to od Jurečky totální svinstvo.

Eva
Eva
1 měsíc
Reply to  Jitka

👍👍👍🙋‍♀️

Bohumil Douša
Bohumil Douša
1 měsíc

To je výsledek toho, když vládnou lidé bez rozumu. Podnikatelé, zaměstnanci skrátka všichni kromě vládnocí garnitury jsou v životní nejistotě.

Treperenda
Treperenda
1 měsíc
Reply to  Bohumil Douša

Jsem proti i když jsem žena. My máme každý svůj účet a nevím proč by se to mělo počítat dohromady.