Ruce jako indikátor zdravotních problémů. Zaměřte se na nenápadné signály, které odhalí různé nemoci

Pečujete o své ruce? Pokud si na nich všimnete nějaké změny, můžete předejít zhoršení zdravotního stavu. Upozorní vás na závažné onemocnění.

Červené a horké dlaně

Máte horké dlaně? Rozehřáté dlaně může poukazovat na onemocnění jater. U cév v těle pak dochází ke změnám, na dlaních se rozšiřují a dlaně nápadně červenají.

Mravenčení v rukou

Cukrovka a zvýšený cukr v krvi se projeví mravenčením v rukou i nohou. Pokud se objevuje mravenčení ve vašich rukou či v nohou, vyhledejte lékaře.

Mírná necitlivost pravé ruky

Problémy s cirkulací krve a kardiovaskulární onemocnění se nejčastěji projeví tím, že v pravé ruce pociťujete mírnou necitlivost.

Brnění a bolest levé ruky

Problémy s krevním oběhem však může naznačovat i levá ruka, která brní a bolí, a jede o předzvěst infarktu. V tuto chvíli raději vyhledejte lékařskou pomoc.

Bolest zápěstí

Únavový syndrom naznačí bolest zápěstí. Zklidněte mysl, zkuste zpomalit, odpočinout se a vyspat se. Někdy je to ale tak daleko, že musíte k lékaři.

Porucha citlivosti v palci, ukazováku a prostředníku a bolest zápěstí

Karpální tunel je nepříjemná věc. Pokud v prstech cítíte necitlivost, zvláště při ztrátě citu v palci, ukazováku a prostředníku, ale i při bolesti v zápěstí, jděte k lékaři.

Zvýšená bolest v levém malíčku a prsteníčku

Na problémy s páteří poukazuje malíček a prsteníček levé ruky. Může se objevovat zvýšená bolest i zarudnutí. Pomáhá masáž, plavání nebo jóga.

Brnění prstů

Pokud máte nedostatek vitamínů B1, B6 a B12, na levé ruce začnou brnět prsty. Někdy se příznaky objeví i na prstech levé nohy. Stačí doplnit zmíněné vitamíny.

Necitlivé špičky prstů

Bürgerova choroba se projevuje hlavně u kuřáků, kteří potřebují nikotin. Narušený průtok krve způsobuje necitlivé špičky prstů.

Studené, bledé a bolestivé špičky prstů

Při doteku konečky prstů studené plochy, vody nebo v mraze, prsty zblednou, někdy až zmodrají a bolí. Symptomy vyvolává i stres. Příznaky ukazují na Raynaudův syndrom neboli nemoc zimomřivých žen. Křečovitě se v prstech stáhnou drobné cévy a oblast je neprokrvená. Stav není nebezpečný. Noste rukavice a použijte ohřívače rukou stimulující prokrvování. Zakoupíte je v lékárně.

Nateklé klouby prstů

Příčinou oteklých kloubů prstů jsou dvě nemoci. Artróza vzniká při opotřebení kloubní chrupavky a artritida při zánětu kloubu. Bolestivý a měkký otok ukazuje na zánět. U artrózy probíhá léčba nesteroidními antirevmatiky. Pro léčbu revmatoidní artritidy se využívají chorobu modifikující léky a kortikosteroidy.

Podélné i příčné rýhy na nehtech

Podélné rýhy na nehtech často způsobí dlouhodobá dehydratace těla. Příčné rýhy vznikají často při zpomalení růstu nehtů, často třeba během chřipky. Může jít i o podráždění kořene nehtu, když si při manikúře zasunete nehtovou kůžičku hluboko.

Nateklé a paličkovité prsty

Pokud vám poslední článek prstu abnormálně zbytní a připomíná spíše než prsty paličku na buben, poukazuje to na patologické rozšíření lymfatických cév. V tomto případě je nutné co nejdříve navštívit lékaře a zahájit léčbu.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments