Ředění mléka vodou nebo používání čajového sáčku nadvakrát. Lidé šetří

Úsporná opatření musí zavádět i ty domácnosti, které donedávna vycházely se svými příjmy velmi dobře. Náhlé zdražení energií, potravin a služeb je nicméně donutilo své návyky přehodnotit. V některých případech to lze třeba jen určitými méně bolestnými kroky, avšak řada lidí musí skutečně najet na tvrdší režim. Někteří z nich se podělili o zajímavé tipy, jak ušetřit.

Topení vůbec nepoužívat

Jak uvádí deník Blesk, například paní Hanny Heuvelink z Holandska s menším rozpočtem hospodařila celý život, ale tentokrát jí to dohnalo opravdu ve velkém. Bojí se chvíle, kdy přijde vyúčtování za elektřinu a plyn, protože ho dost možná nebude schopna zaplatit.

A to navzdory tomu, že už několik let netopí. Její zkušenosti proto přijdou vhod. Velkou pomocnicí je teplá fleecová deka, která jí dokáže zahřát. Znamená to ale například, že si nemůže zvát návštěvy.

Když jde nakupovat, řídí se velmi přesnými pravidly. Musí například obejít hned čtyři supermarkety, přičemž v každém nakoupí to, co je tam zrovna v akci. Ovoce a zeleninu už nekupuje, protože ta je drahá všude. Namísto toho si dopřává konzervy. Lepší je podle ní konzumovat rohlíky, protože chleba tolik nezasytí.

Každý větší výdaj je ale problém. Když potřebuje jít na základní sestřih k holiči, znamená to, že dalších pár dní musí být pouze o pečivu. To samé ve chvíli, kdy musí pořídit prací prášek.

Foto: Shutterstock

Jak naředit mléko vodou

Se zajímavým trikem se potom podělil britský občan Al Barker. Ten je kvůli svým dluhům zvyklý na úsporná opatření už několik let. Například když koupí mléko, spotřebuje ho pouze polovinu a zbytek dolije vodou. Má tak kompletní novou várku, ze které připravuje třeba pudinky nebo omáčky.

Nadvakrát využívá také čajový sáček. Při jeho druhém využití už je výsledný nápoj sice o něco slabší, ale prý stále dobře pitelný. Ideální je to třeba na přípravu ledového čaje.

Když byste se náhodou ocitli v hotelu, doporučuje tento extrémní šetřílek odnést z pokoje všechno, co můžete. Týká se to především bezplatné kávy a čaje, šamponů, mýdla apod.

Hodně lze ušetřit i při zcela běžných činnostech. Málokdo si uvědomuje například to, kolikrát denně splachuje záchod. Vždyť stačí jedno spláchnutí za den.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

Paní z Holandska má v hlavě solidně vymeteno – tady není pomoci. Když potřebuje vyhazovat peníze za holiče, aby jí zformoval koště na hlavě, ať se tedy jde pást.
Druhý případ je ještě bizarnější – doporučení krást v hotelích – nebylo by praktičtější vykrást malou banku a nechat se zavřít na pár let s plnou penzí?
To poslední doporučení se záchodem – raději bez komentáře.