Stovky tisíc korun, když odevzdáte starý plynový kotel. Češi jásají, mají vystaráno

Jak už se několikrát v minulosti ukázalo, pokud stát chce přimět občany k tomu, aby si do svých domácností nainstalovali úsporná zařízení, která zvýší jejich energetickou efektivitu, musí k tomu také přispět svým dílem. A to nejen motivačními řečmi, ale i finančně.

Velmi příjemné úspory

Není tomu ostatně tak dávno, co lidé mohli čerpat skutečně tučné dotace na kondenzační plynové kotle, které často pokryly i více než polovinu ceny takového zařízení. Jak se ale ukazuje, tyto kotle se tu zase tolik neohřejí a dost možná ani nevyužijí své životnosti.

Ačkoliv byl totiž plyn považován za levný zdroj energie, vše se poměrně rychle odvrátilo a teď je velmi drahý. Nejsou výjimkou domácnosti, které za něj musí platit přes sto tisíc korun ročně, což je významná částka. Řada lidí proto už přechází na mnohem úspornější tepelná čerpadla. Čerpat mohou různé dotace a chystají se další.

Na spadnutí je dotace na výměnu právě plynových kotlů za tepelná čerpadla. Ta by se měla odehrát v rámci programu Nová zelená úsporám, který bývá obvykle štědrý. Ministerstvo životního prostředí aktuálně s Evropskou komisí ladí podmínky a specifikace, kterých plynových kotlů by se to mělo týkat.

Dotaci už ale mohou čerpat lidé přecházející z kotlů na pevná paliva, která nesplňují třetí, čtvrtou a pátou emisní třídu. Ti obdrží příspěvek až 50 % podle toho, o jaký zdroj tepla žádají. Dotace se odvíjí i od typu zvoleného tepelného čerpadla.

Foto: Shutterstock

Plyn se opouští

Důležité je, zda bude čerpadlo sloužit pouze k vytápění, nebo i k ohřevu vody. Výše dotace závisí i na tom, jaký zdroj tepla nahrazuje. Jak uvádí server Echo24, nejrychleji se investice vrátí při přechodu z elektrického nebo plynového kotle.

Na tepelné čerpadlo s ohřevem teplé vody je aktuálně možné získat dotaci ve výši 100 tisíc korun. Cena těchto čerpadel se přitom pohybuje od 250 do 450 tisíc korun.

Lidé se pochopitelně poohlížejí po možnostech, jak ušetřit za za vytápění. Do úprav už se pustilo mnoho z nich a další to velmi vážně zvažují. Dá se tedy očekávat poměrně masivní odklon od plynových a elektrických kotlů právě směrem k čerpadlům. V současné době se zřejmě vyplatí ještě pár měsíců počkat, dokud nebudou finalizovány podmínky nových dotací, jež by měly úsporná opatření značně zvýhodnit.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 rok

TČ se lidé zbavují a přecházejí zpět na kotle na dřevo a uhlí, kvůli cenám energií. Dokonce se stále vyplácejí dotace na výměnu atmosférických plynových kotlů za ty kondenzační, takže nevím co to tu plácáte za kraviny o konci plynu!!! Jen dezinformace a strašení lidí, to by vám šlo, ale zjistit si pravdu jako správný novinář, to už ne, to je přece moc práce…

Miroslav
Miroslav
1 rok

Investice do TČ cca 500 000Kč Každých 5 let nejaký problem řádově v desitkach tisic. V zime el. pritop. Zivotnost max 15 let, kompresor, chladivo atd. Po 5 letech neni servis, kazdy jiz jen meni. Instalace El.kotele 20000Kč. Absolutne bez problemu. Ano, spotreba vyssi, ale to uz si spoctete, za jak dlouho protopite cca 450 000kč???

Michal
Michal
1 rok

Já nevím kde máte problém, ale očividně je velký.
Tepelné čerpadlo v zimě musí mít alespoň elektrický kotel, jinak netopí. Z mrazu se opravdu teplo nezíská.

Nicméně dotaci na kotel jsme nevyužili a starý kotel jsme darovali na náhradní díly, takže v příštích 10 letech se kotlu za 115k zbavovat nebudu.
A když nebude plyn, je tu ještě spoustu odpadu.

Tepelné čerpadlo je hlavně na elektřinu.
Takže doufám, že až si skoro všichni pořídí TČ, že zdraží energie alespoň o 200%.