Svědí vás často uši? Toto jsou možné příčiny

Svědí vás často uši a musíte si je neustále drbat a škrábat? Obtěžuje vás to a stydíte se za to zejména na veřejnosti? Víte, jaké můžou být příčiny tohoto svědění? A co dělat, abyste se svědění zbavily? Přečtěte si naše rady!

Nejčastější příčiny svědění uší

Úplně nejčastější příčinou svědění uší je příliš mnoho ušního mazu, který může blokovat ušní kanál a způsobit tak podráždění a svědění. Naopak i snížená produkce ušního mazu může vyvolat svědění z důvodu vysychání kůže zvukovodu. Svědění ovšem může být i známkou ušní infekce. Infekci do ucha můžete dostat zejména, pokud vám po plavání zůstane vodu v ucha a přílišná vlhkost odvádí přirozenou vrstvu ochrany ušních kanálků před viry a bakteriemi. Ucho vás uvnitř může začít svědit také kvůli alergické reakci. Viníky těchto kožních alergií bývají sprchové gely, šampony na vlasy nebo laky na vlasy.

Další příznaky doprovázející svědění uší

Aby toho nebylo málo, mnohdy svědění uší doprovází další zdravotní obtíže. Někdy se může na vnější straně ucha vytvořit stroupek nebo dokonce šupiny. Ucho může zčervenat a otéct, může se vám na něm udělat vyrážka či dokonce můžete trpět hnisavým nebo vodnatým výtokem z ucha.

Jak se svědění uší léčí

Pokud se vydáte k lékaři, s největší pravděpodobností vám předepíše antihistaminika, což jsou látky tlumící alergické reakce, aby došlo k omezení svědění. V případě přebytku mazu v uších vám přebytečný maz vyčistí. Pokud vás postihla ušní infekce, lékař vám předepíše antibiotika. Pro zastánce přírodní léčby se doporučuje do uší nakapat několik kapek česnekového oleje. Ten účinně léčí plísně a bakteriální infekce.

V každém případě by se svědění uší nemělo podceňovat a konzultaci u lékaře neodkládejte. Svědění ve většině případů samo neodezní a čekáním si můžete zdravotní obtíže zbytečně zkomplikovat.

Autor: Romana Hašková

Externí autorka serveru AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments