Tak to ruplo. Čechům v roce 2024 napálili novou daň. Kdo nepřizná tento majetek, ten se nedoplatí

Letošek se nese ve jménu mnoha změn, jež se dotknou vaší peněženky a na které si lidé postupně zvykají. Bohužel nic z toho není příliš pozitivní, ale prakticky všechno vás bude stát peníze navíc. Tak už to zkrátka chodí ve chvílích, kdy státu docházejí peníze.

Nové povinnosti

Konsolidační balíček je navíc zrádný v tom, že všechny jeho projevy nejsou jasné hned, ale lidé na ně postupně přicházejí. Mnohdy třeba i opomenutím, které může nakonec vyjít opravdu hodně draho. Jako v tomto případě, o kterém se nijak zvlášť nemluvilo.

Všichni asi dobře ví, že pro rok 2024 se zvýšila daň z nemovitosti, a to dosti nepříjemným způsobem téměř na dvojnásobek. Ovšem méně známá je skutečnost, že daň je nově třeba platit i za ty nemovitosti, které z ní byly do té doby vyjmuty.

Konkrétně jde o takzvané nevyužívané stavby, pozemky, ale třeba i garáže. To asi potěší málokoho, jelikož pokud něco zrovna nevyužíváte, je vždycky špatné za to ještě něco platit. Na druhé straně by to mohlo určitým způsobem rozproudit trh, jelikož se lidé budou těchto věcí třeba zbavovat, aby nemuseli zbytečně platit. Pořídí je potom lidé, kteří s nimi mají nějaký záměr.

Foto: Shutterstock

Raději si pospěšte

To může být nakonec i druhotný záměr státu. Je totiž pravdou, že na této dani zase tolik nevybere, ale může přimět majitele k rekonstrukcím, prodejům a zkrátka k nějaké akci. To by částečně mohlo řešit i palčivý problém v podobě trhu s bydlením.

Odhady jsou takové, že se záležitost týká nějakých 100 tisíc domácností. Pakliže jste ještě nepodali daňové přiznání a nově tuto povinnost máte, už je vlastně pozdě, jelikož termín byl do konce ledna. Lépe je to ale udělat teď než nikdy. Pakliže byste totiž přiznání sami nepodali, časem na vás přijdou a dostanete tučnou pokutu.

Čtěte také: Stát si vybral skupinu lidí, kterým brutálně napálí daně. Pokud do ní patříte, úplně se vám změní příjmy

Rozhodně není dobrý nápad dělat, že o ničem nevíte nebo se pokoušet celou záležitost takzvaně vysedět. Nová povinnost se nezaváděla jen tak pro nic za nic a stát ji bude každopádně vymáhat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pospisil
Pospisil
1 měsíc

Jak jinak,stát bude utrácet vesele dál,včetně podpory Ukrajiny,která nás už stála 100 miliard a my to budeme financovat.Kdyz chce někdo podporovat Ukrajinu tak ať si ji financuje.ale já. Ji nechci podporovat.At si ji podporuje každý z vlastních zdrojů a NE že státních…V Gaze umírají tisíce civilistů včetně dětí a to naší vládě nevadí,Izraelci to tam válcují,že tam zůstává pouze spálená země a o tom je KLID,to naším poslancům a senátorům nevadí…A ještě pak řekne jak je to výborné,že se rozhýbe trh s nemovitostmi.Uzasna země.Mohl by taky zavést daň z toho,že žijeme zatím v míru.

Zdenka
Zdenka
1 měsíc

A kvůli komu to všechno je? Neřeknu…… nesmím.

Karel kasa
Karel kasa
1 měsíc

Vládě ČR dochází peníze tak co kdyby si oni senát a pavek snížily ty svoje na minimum a bylo by peněz na všechny potřebné vidaje a ještě by mohli vrátit těm občanům které okradli.

Bob
Bob
1 měsíc
Reply to  Karel kasa

Amen