K čemu je dobré ticho? Nabije vás energií

V současné přetechnizované a uspěchané době plné hluku je ticho velmi často opomíjené. Dříve se spalo ve tmě a v tichu, dnes usínáme u televize, počítače, puštěného rádia nebo rozsvíceného světla. Ticho ale léčí. Změny způsobené tichem poznáte na sobě už během měsíce.

Život v tichu

Pokud zavřete oči a soustředíte se, uslyšíte zvuk televize, rádia, zvonění telefonů, hluk aut z ulice, mluvící sousedy doma a kolegy v práci. K tomu si připište všudypřítomný stres, shon a neklid. Všechny vjemy v okolí působí na tělo i na psychiku. Často si ani neuvědomujete, proč se vám špatně pracuje, přemýšlí i odpočívá a nemůžeme mysl uklidnit. Může za to hluk. Zkuste život v tichu.

Jak získat trochu ticha

Hledejte kousek místa, nějaký malý koutek, kde můžete relaxovat v tichu. Vypněte telefon, televizi, rádio i počítač, aby vás nic nerušilo. Zavřete okno, abyste neslyšeli ruch z ulice. Pak v tichu zkuste odpočívat, sedět nebo ležet. Čtěte si knížku, nakreslete obraz, zacvičte si jógu, nebo jen tak nechte své myšlenky volně plynout. Překvapí vás nával kreativity a nápadů, které najednou přijdou. Když se zklidníte a ztišíte mysl, pak konečně mohou přijít nové myšlenky, sny a vize.

Proč vyhledávat ticho

Díky tichu objevíte znovu sami sebe. Zostří se vaše smysly, uvědomíte si drobné pocity chvění, strachu či nervozity, ale i klidu a pokoje. Ticho vás donutí čelit vlastním myšlenkám, možná nejprve znervózníte. Mnozí lidé se proto tichu vyhýbají a jsou stále v pohybu. Pak k nim často ale přichází nemoci, přepracování, únava a vyhoření. Vyrazte do přírody, která má sama o sobě léčivý vliv. Ztlumte svůj hlas, buďte tiše a poslouchejte jen zvuky kolem. Zpěv ptáků a vítr v korunách stromů.

Procvičujte pobyt v tichu

Dopřejte si nejdříve pár minut v absolutním tichu, pak třeba půl hodiny a hodinu. Můžete si dopřát celý den. Spánek v tichu přináší příjemnější sny a nabije vás energií. Ticho vám otevře smysly, znásobí pocity a přinese nové nápady. Ticho a klid jsou nesmírně důležité pro oslabený organismus nemocí, vyčerpáním, psychickou i fyzickou únavou. Při spánkové deprivaci se prodlužuje doba hojení, uzdravování i relaxace. Možná vám chybí jen relaxace v tichu pro získání nové chuti do života.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments