To ještě chybělo. Voda Čechům brutálně zdraží. Tolik? To už nedáme, volají lidé, a už to jede

Zatímco pozornost veřejnosti směřovala na neustále zdražující ceny elektřiny a plynu, jedna složka podobné kategorie jako energie, tedy vodné a stočné, zůstávala překvapivě stabilní. To však bylo dáno především tím, jakým způsobem probíhá stanovování cen v této branži.

Připravte se na cenový náraz

Pravdou je, že pokud si Češi v minulých letech na něco stěžovali, tak to bylo neustálé zdražování vody. V minulých letech prakticky neuplynul rok, aby se poměrně citelně nezdražilo, a to třeba o nějakých deset procent. Jak malicherné byly tyto nárůsty ukázala letošní energetická krize. Lidé se dozvěděli, že energie mohou zdražovat třeba i mnohonásobně.

A teď přichází na řadu znovu voda, protože budou vypisovány ceníky vodného a stočného na příští rok. Už teď je jasné, že prakticky všude citelně narostou. Podle Viléma žáka, který šéfuje Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, se v některých případech zdraží až o třicet procent, tedy o třetinu.

Nebude tomu tak ale všude. Vodárenský trh funguje odlišně od toho energetického. Firmy mají de facto lokální monopoly. V závislosti na bydlišti nemáte možnost vodu odebírat od jiné společnosti než místních vodáren. Bohužel, Česká republika udělala před lety velkou chybu, kdy v podstatě všechny vodárny zprivatizovala do rukou zahraničních majitelů.

Ti se téměř všude po republice chovají tak, jak by se dalo čekat. Snaží se maximalizovat zisk, ovšem do infrastruktury investují poměrně málo. Pravdou ale také je, že ceny se v závislosti na místě poměrně významně liší. Zatímco třeba v Krnově zaplatíte za kubík vody přibližně 56 korun, ve Frýdlantu je to 138 korun. Republikový průměr potom aktuálně činí 97 korun, ovšem očekává se, že od příštího roku významně vzroste.

Foto: Shutterstock

Mohlo to být ještě horší

Vážně přitom hrozilo, že se voda od příštího roku zdraží o padesát a více procent. Důvodem byly vysoké ceny energií, které se pochopitelně dotýkají i vodohospodářů. Nakonec ale zasáhl stát a ceny energií i pro tento sektor zastropoval. Výsledkem tak bude zdražení nižší, ovšem pro občany stále velmi citelné.

Češi už si ale příliš neví rady. “Za elektřinu a plyn nově platím 20 tisíc měsíčně. Musel jsem si najít druhou práci, abych to celé utáhl. A teď mi řeknou, že takhle zdraží ještě vodu? Co jako máme dělat,” ptá se pan Dušan z Dobřichovic. Podle něj to takto dál nejde, lidé už podobnou zátěž v podobě poplatků, které musí hradit, neutáhnou.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 rok

…. neplácejte tady kraviny kdo šetří nebo nešetří. Prostě to chce udělat povstání lidu, ale ne ten podvod z roku 89!!

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Michal

Fajn – jak si to tedy přesně představujete – jak dostanete ty lidi do ulic? Už máte kvér – a pokud ano, jste si jistý, že trefíte aspoň vrata od stodoly z pěti metrů? 😀

Petr
Petr
1 rok

A co se takhle konečně po těch všech letech přestat nechat ožebračovat?

Aster
Aster
1 rok

Není to tak těžké – co takhle finančně znevýhodnit ty, co mají bazény.
Oni totiž většinou neinvestují do čistících zařízení, ale jednoduše bazén vypustí a napustí ho – pitnou vodou z vodovodního řádu.

Sisi
Sisi
1 rok
Reply to  Aster

Známý se o vodu v bazénu stará a zatím tam má vodu už 4 roky tu samou. Ale takových asi moc nebude. 🙁

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Sisi

Bohužel – většina na to kašle a jsou to právě ti, kteří štěkají, že je voda drahá.