Obrovská chyba, kterou domácnosti dělají při pití vody. Tento omyl je doslova českou specialitou

Je zajímavé, jak moc se v České republice uchytilo pití vody z kohoutku. Tu zde mnozí považují za to vůbec nejlepší, co mohou pozřít a naopak pro balenou vodu mají pouze negativní slova. Řada lidí ji považuje za zbytečnou, nešetrnou k životnímu prostředí a drahou. Pak se často diví, že v restauraci jim chtějí prodat vodu balenou a vyžadují naopak tu kohoutkovou.

Voda nemusí být dobrá

Ať si každý pije, co uzná za vhodné, chtělo by se říct. Ale pojďme se na chvíli nad touto problematikou pozastavit. Je nesporné, že prodej balené vody není úplně ideální, protože to produkuje množství plastů, s nimiž není jednoduché následně nakládat.

Avšak i voda z kohoutku má svá negativa vedle jednoznačných pozitiv, jako je například to, že je levná a rychle dostupná. Nelze však bez dalšího předpokládat, že by byla stoprocentně nezávadná, za jakou se obvykle vydává.

V České republice totiž přibývá zdrojů vody, které nedokáží splnit stanovené limity, které určují množství pesticidů či jiných látek, které se ve vodě vyskytují. Neřeší se to ale způsobem, který by se dal předpokládat, tedy označením takového zdroje za nepitný, nýbrž udělením výjimky. Takových případů přitom každoročně přibývá.

Foto: Shutterstock

Jak je na tom potrubí

A pak tu máme také roky zanedbávaná potrubí, kterými do vašeho kohoutku voda proudí. České vodárenství není v dobré kondici, což souvisí s tím, že se do značné míry předalo do správy soukromým společnostem, které inkasovaly zajímavé zisky, ovšem s potřebnými investicemi šetřily.

Na některých místech je tak potrubí doslova v havarijním stavu a nemůže překvapit, že tu a tam dochází ke kontaminaci pitné vody. To už se stalo i v Praze, kde pak lidé měli značné problémy.

Zmínku si zaslouží i skutečnost, že je do vody přidáván chlor. Ten pochopitelně slouží k tomu, aby zamezil její závadnosti, avšak chemicky vodu zatěžuje.

V malém množství tělu nevadí, ovšem málokdo dokáže spolehlivě říct, co se stane, pokud vodu s chlorem pijete celý život. Nezatěžuje pak organismus přeci jen příliš? A další věc je, že taková voda nechutná příliš dobře.

Pokud tak už pijete kohoutkovou vodu, měli byste používat filtr, který ji dokáže značné části chloru zbavit. Vhodné je také pít až odstátou vodu a nikoliv hned po natočení, kdy je koncentrace chloru nejvyšší.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josefina
Josefina
1 rok

Tak když se člověk podívá,kde ve všem jsou chemické přísady, které tam před lety nebývaly,tak ten chlór už je jen třešnička na dortu..divím se,že ještě funguje lidstvo bez degeneračních chorob….ale co není,bohužel bude..

Mirda
Mirda
1 rok
Reply to  Josefina

Ve vodě není žádný chlor už 25 let. Vodárny desinfikují kysličníkem chloričitým. Ten vzniká smícháním chloridu sodného a kyseliny chlorovodíkové. Lžou nám. A tato chemikálie léčí spoustu nemocí. A lidem se to tají, protože farmamafie má pro nás nachystaná antibiotika.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Mirda

Podejte trestní oznámení, nebo přestaňte brát drogy. Píšete hlouposti.

Tom
Tom
1 rok
Reply to  Mirda

Prosím, Mirdo, nežvaň o věcech kterým vůbec nerozumíš.
I dnes se běžně voda desinfikuje plynným chlórem (Cl2), chlornanem sodným (NaClO) ale například také UV lampami, zatímco dříve používaná ozonizace (O3) je dnes spíš na ústupu (z důvodu rychlého vyprchávání ozonu z vody).
Pochopitelně se k desinfekci vody používá i oxid chloričitý, ve vodárenském slangu správněji chlordioxid (ClO2), ale rozhodně to není jediná možná desinfekce.

PS: Když už se chceš bavit o tom co se používá v současnosti, tak aspoň přestaň používat takové archaismy jako “kysličník”. Jinak s takovou za chvíli budeš fosfor nazývat “kostíkem”…

Jozef vajda
Jozef vajda
1 rok

Tak to jsem čekal, už ani vodu neumím pít! Co vlastně český národ umí?! Nic jenom pindat a vše hanit! Nechcete dělat něco užitečného? Například porodit a vychovat 4 děti?

Josefina
Josefina
1 rok
Reply to  Jozef vajda

..rodit do této šílené doby??

Ivo Mrázek
Ivo Mrázek
1 rok

V článku se jako hlavní nevýhoda balené vody zmiňuje velké množství plastového odpadu. To je sice pravda s ohledem na planetu a životní prostředí, ale co se týče zdraví, tak hlavní nevýhodou balené vody je její úprava aby se nekazila. Prostě se z živé vody vyrobí voda mrtvá. A tu vážně pít nechcete. To už je vážně mnohem lepší natočit si silně chlórovanou vodu z kohoutku a nechat ji odstát.

Tomáš
Tomáš
1 rok

Ty PETky mají ochranu proti UV záření.
A vzpomínáte, co se vás pokoušeli v hodinách češtiny na základní škole naučit?

Martin Tlustý

Je také důležité vodu odtočit! Zvl. ve starších domech jsou i olověné trubky. Přinejmenším zkorodované pozinkované.

Pavel Ja
Pavel Ja
1 rok

Přesně tak

Daniela
Daniela
1 rok

Souhlas a nakonec na něco člověk umřít musí.