Zajímavý způsob, jak si v zimě výhodně zatopit

Pokud máte obavy z toho, že v zimě nebude čím topit, případně za co, protože ceny energií se šponují do neuvěřitelných výšin, jistě vezmete zavděk fantastickým tipem od našeho čtenáře, pana Pavla Zikmunda z Jihlavy.

Skvělý způsob topení

Jediné, co budete potřebovat, jsou kamna na pevná paliva. O ta je v poslední době velký zájem, protože zajišťují určitou soběstačnost v momentě, kdy by skutečně vypadly dodávky plynu. Stále se však dají poměrně dobře sehnat a do zimy je času dost.

Následně už si stačí opatřit pouze dřevo. Jeho cena v poslední době také citelně stoupá, a tak není pro mnohé řešením si ho kupovat. Naštěstí existuje alternativa. Na dřevo totiž můžete vyrazit do lesů, a to jak těch státních, tak těch soukromých.

Vězte ale, že zde existuje určité omezení. Nemůžete zde sbírat jakékoliv dřevo. Nejširší kus může mít v průměru maximálně sedm centimetrů bez kůry. Pravdou je, že takové dřevo není do kamen zrovna ideální. Ovšem existuje pro to řešení.

Z takto získaného klestí totiž podle Pavla Zikmunda můžete velmi jednoduše vyrobit dřevěné brikety. Postačí vám zahradní drtička a lis na brikety. Pakliže je nevlastníte, počítejte s tím, že drtič stojí přibližně tři tisíce korun. Lis na brikety pak vyjde asi na pět tisíc korun. To je však dlouhodobá investice, kdy třeba drtičku můžete použít i jinými způsoby.

Foto: Shutterstock

Jak to správně udělat

Drtit byste měli klestí, které je co možná nejsušší a má kolem čtyř centimetrů v průměru. Čas od času přidejte papír, který je snadné získat. Využijte staré staré noviny, časopisy, krabice nebo kartony. Taková směs totiž výrazně lépe hoří. Neudělejte ale tu chybu, že byste přidali třeba karton od mléka nebo dárkové tašky, které obsahují řadu dalších látek.

Směs je potřeba slisovat v lisu na brikety a následně nechat získané palivo pořádně vysušit. Platí přitom, že suché budou tím rychleji, čím sušší klestí jste použili.

Tímto způsobem můžete vyrobit brikety na celou zimu. Jejich velkou výhodou je značná výhřevnost a zároveň i poměrně nízký dopad na životní prostředí. Pokud tak hledáte nějakou alternativu k drahému plynu, tady je řešení a navíc s možností zatopit si v podstatě zadarmo.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
39 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Libor
Libor
1 rok

Co poradíte těm co jsou v nájmu a né ve vlastním.nemelte blbosti jen myslete na nás normální lidi co nemají takový finance

Pavel
Pavel
1 rok

Přibývají různé hraběcí rady. Možná by bylo snadnější vytrhat z podlahy obýváku parkety a udělat si uprostřed místnosti ohýnek….

Mona
Mona
1 rok

Jak si dám do paneláku kamna??

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Mona

Normálně se vejdou do výtahu 😁

Andrea
Andrea
1 rok
Reply to  Tomáš

Nemáme výtah 😂

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Mona

Do panelu směrem ven vytvoříte otvor pro komínek od kamen, venku ohnout směrem nahoru a může se topit. Sousedi nad Vámi ať si štrejchnou kouře. – Moderní doba se blíží!

alena
alena
1 rok

Už vydim jak celá sídlište jdou do lesa.Tady de o celou republiku

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  alena

WTF “vydim”??

Miluše
Miluše
1 rok
Reply to  alena

Kam chcete v paneláku dat kamna

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Miluše

Do panelu směrem ven vytvoříte otvor pro komínek od kamen, venku ohnout směrem nahoru a může se topit. Sousedi nad Vámi ať si štrejchnou kouře.