Už žádné slevy v obchodech pro důchodce. Potraviny se budou kupovat za plné ceny, které se ještě zvýší

Česká republika platí za zemi, kde probíhá nejvíce slevových akcí v celém regionu. Je to zajímavé, ale přesto se nedá říct, že by tu byly potraviny nějakým způsobem levnější. Ostatně, v poslední době se stalo znovu oblíbeným sportem vyrážet nakupovat jídlo do sousedního Polska. Tam sice na první pohled akčních nabídek není tolik, ale výsledný nákup je stejně levnější. Podobná situace nastává při výjezdu do Německa, kde překvapení Češi zjišťují, že za méně peněz pořídí vyšší kvalitu.

Proč je u nás tolik akcí?

Nemůže být tedy problém v samotných akčních nabídkách? Nemaskují tak obchodníci pouze celkovou drahotu? Začíná přibývat argumentů, že by tomu tak být mohlo. Už před několika lety se mluvilo o tom, zda by se náhodou neměly slevové akce zrušit, protože přinášejí určitá negativa. A teď je to na stole znovu.

Na první pohled je asi jen málokomu jasné, jak by mohly slevové akce uškodit. Je však nutné se na to podívat z větší dálky, kdy jde pouze o část cenotvorby. Ptejme se, jak je možné, že je u nás akcí v porovnání s ostatními zeměmi tolik a proč jsou tak výrazné. Vždyť není výjimkou, že třeba toaletní papír nebo káva jsou každý týden v akcích dosahujících 50 %.

Když pak vyjedeme za ony zmiňované hranice, nezřídka zjistíme, že za cenu, která je u nás po slevě, tam dané zboží nakoupíme za standardní cenu. A když se zadaří, pak i v nějaké mírnější, ale reálné slevě.

Foto: Shutterstock

Nejsou náhodou slevy umělé?

Může tomu být tak, že si obchodníci vytvořili určité virtuální prostředí standardních cen, ze kterých potom slevují na ty ty akční. Nešlo by tak o nic jiného než marketing, avšak na úkor těch zákazníků, kteří nakoupí za plné, tedy přemrštěné ceny. Toto pochopitelně nelze praktikovat u veškerého zboží, avšak u určitých položek jistě ano.

Dalším problémem je dopad na zemědělce. Ti od obchodníků často slyší, že se musí podílet na nákladech na slevové akce. Pro ně to znamená, že musí dodat zboží levněji. Toho se navíc v akci prodá výrazně vyšší počet a dojde tak ke kanibalizaci prodejů v čase či na jiných místech. Spotřeba je omezená, a když toho na jednom místě prodáte hodně za levno, jinde už si to lidé nějakou dobu dráže nekoupí.

Nebylo by nám tedy lépe bez cenových akcí? Možné to je. Je ale samozřejmě otázkou, zda a kdy by se prostředí narovnalo. Listování letáky a objíždění různých obchodů by ale jistě nikomu nechybělo, tedy až na důchodce, kteří to mají často jako kratochvíli a téma k hovoru.

Autorský komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
29 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lenka
Lenka
1 rok

Ceny se zvýší a co kvalita…pořád to bude stejná kvalita humusu že?

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Lenka

👍

Adina
Adina
1 rok

Pan je zřejmé mimo realitu. Pokud nebudou slevy, tedy lákat se spotřebitel nebo půjdou-li potraviny ještě výš, lidé omezí svou spotřebu, produkty budou ” hnít” v regálech. A podniky budou mít nižší produkci a zkrachují. A poškodí to celý systém. Ale o to asi jde, v ČR máme nižší příjmy a lidé jsou tlačeni do pozice podřadného, chudého národa. A o to asi jde, krásnou zemi s bohatými dějinami dostat do pozice koloniální země. A na to se vám lidé vy…. A nebudou jíst, dýchat a vysublimuji tak jak si panstvo přeje.

Vašek
Vašek
1 rok

Ano,zrušit slevové akce – ale nařídit (v přepočtu) stejné ceny a kvalitu potravin jako jsou ve zmiňovaném Německu či Polsku.

Adina
Adina
1 rok
Reply to  Vašek

Ano např.Lidl jinde má stejné ceny jako v ČR, ale v Německu např.je min.mzda podstatně vyšší, takže jejich kupní síla nebude omezena. Poškozený bude jen český národ. Bude tlačen do bídy a nepokojů? Nebo co se po lidech chce!

Marie
Marie
1 rok
Reply to  Vašek

Akce využívají všichni a v jiných zemích jsou xkrát vétší platy a důchody, tak se nestarej chytráku.

Tomas
Tomas
1 rok

Jo naše vláda je top.🤢

Josef
Josef
1 rok

Zrušení slevových akcí nějakým nařízením,by bylo násilné pokřivení trhu,to za prvé.Za druhé, většina slev,je skutečně slevou,ale lidé si ve většině případů k tomu nakoupí i zboží, které ve slevě není,nebo je dokonce předražené,no na na to obchodníci hřeší.Za třetí,na slevy rozhodně nejezdí jen důchodci,to je jen takový mýtus pane pisálku !!! /jen pro upřesnění,nejsem důchodce// . A za čtvrté, vůbec by neškodilo, když už jsme u nějakého násilného pokřivení trhu,kdyby neděle byla skutečně nedělí a všechny obchody byly zavřené , ne jen řetězce,ale všechny!!!

Lukáš
Lukáš
1 rok

Slevové akce způsobují pouze pokřivení trhu.Ví někdo jaká cena je opravdu reálná,jaká je nadsazená aby mohl být v zápětí akční tedy “normální”…Nikdo a zákaz těchto podvodů nejspíš významné zdražení nepřinese.

Miroslav
Miroslav
1 rok
Reply to  Lukáš

To si myslí Nekula, že lidi jsou tak blbí, aby tomu věřili těm báchorkám o pokřivených cenách. Každý kdo jede na nákup do Polska, vidí v Kauflandu, Biedronce a dalších supermarketech jak široká je nabídka v letácích. No a pokud do Polska nejezdite, můžete se podívat na internetu na polské stránky. Celý humbuk kolem cen je proto, že z vyšších cen má vláda vyšší příjmy do státní pokladny. Ale důležité je aby i nadále vláda důkladně monitorovala ceny.

Max
Max
1 rok

V akci zboží nakupují skoro všichni a nejen důchodci. Akorát jim to těm chudším lidem, někteří vyšší příjmoví ještě závidí i když mají možnost si akční zboží taky koupit. Hold jsme v Čechii.

Tonda
Tonda
1 rok

Clanek napsany na zakazku v teto tezke dobe nas jeste pripravi o slevy a oduvodni nejakou lzi jak je u nas dobrym zvykem.

Květa
Květa
1 rok
Reply to  Tonda

Naprostý souhlas s tím, co jste napsal.

Martina
Martina
1 rok

Proč jen důchodci?Co třeba samoživitele/samoživitelky?Rodiny s malými dětmi?Lidé kteří jsou odkázáni na dávky protože je z nejrůznějších důvodů propustili?Já třeba mám celkem slušně placenou práci a přesto nakupují převážně ve slevách protože po zaplacení všeho co zaplatit mám a nákupu nezbytných léků (astma,alergie,na bolest, atd…)tak mám stěží na jídlo a cesty do práce plus ještě musím pomáhat sestrám protože jedna je samoživitelka a další máj stěží na nájem,jídlo a věci pro děti a bráchu nikde nechtějí přijmout.Dotoho táta v invalidním důchodu a mamka je nato. Podobně jen stím že zaměstnavatel ji neplatí zdravotní a sociální tak vše neváhejte jen na… Číst vice »

Luboš
Luboš
1 rok

Proč urážíte důchodce? Kteří důchodci porovnávají ceny a objíždějí slevové akce? Všichni? Ti, kteří mají problém s tím, aby vyšli s penězi? Maximálně tak ti, kteří mají nadstandardní důchody. A těch většina rozhodně není. A diky Fialově vládě to budou brzy jenom důchodci z politiky. I když z politiky se do důchodu nechodí. V politice se umírá stářím ve funkci…. Platilo za komunistů a zase se to vrací.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Luboš

Můj soused – důchodce – si zakládá na tom, jak na těch akcích brutálně ušetří…jenže už mu nedochází, že než ty všechny akce objede, projede víc, než já, která si zajedu do nejbližšího marketu a na slevy kašlu. Je to prostě o tom, že někdo nepřemýšlí – vidí slevu a letí tam jak vosa na med. Podobných případů mám kolem sebe hodně – je to smutné, ale nic s tím nenaděláte – oni mají svou pravdu a přes to nejede vlak a smutné je, že na takových “akcích” ty zatracené řetězce nejvíc vydělávají…takže když jim někdo utne v tomto směru… Číst vice »

Svatava
Svatava
1 rok
Reply to  Iris

No to svědčí o tom jak si sami pro sebe lidi dražší věc nekoupí. Proč? Protože Češi sami na sebe kašlou, žijeme v hodně velkém ponížení a pocitu méněcennosti. Je to teď hodně patrné v této situaci s válečnými uprchlíky. No každopádně by bylo velice zajímavé sledovat, co by se dělo kdyby v obchodech nebyly žádné akce, chtěla bych tu reakci vidět. 😃

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Svatava

Bohužel lidé dávají přednost kvantitě před kvalitou a tak nakupují kolikrát úplně nesmyslné množství různých potravin jen proto, že to je ve slevě – s tím se moc dělat nedá.

Marcela
Marcela
1 rok
Reply to  Iris

Je zajímavé, že u nás při slevových akcích vidím nejen důchodce, ale i lidi střední generace a hodně mladých, zejména maminek s malými dětmi.

Miroslav
Miroslav
1 rok
Reply to  Iris

Milá dámo, máte i nemáte pravdu bydlím v Plzni na sídlišti Lochotín mám štěstí že bydlím uprostřed marketů. Pěšky to mám do Alberta supermarket 6. min do Lidla 7. min. (Je přes silnici). Penny 10.min. Albert hypermarket 15.min. a Globus 30.min. Nejsem maniak po slevách, ale když mi docházejí např. vajíčka nebo máslo tak si zjistím slevu. Je rozdíl vejce za 42kč nebo za 30kč, máslo za 65kč nebo za 42kč. Ano máte pravdu ten kdo objíždí slevy autem, tak to se nevyplatí. Neběhám s letákem v ruce, ale když mi něco dražšího dochází tak se kouknu, neřeším rohlík za… Číst vice »

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Miroslav

Bydlíte na sídlišti a markety máte v “dostřelu”, takže to je zas něco jiného. My, kteří bydlíme na vesnici a nejbližší market máme cca 2km – což je Penny, kam chodím tak 2x za rok a Hruška, kam to máme cca 3km. Mám práci v terénu, kde se nachodím dost, takže vyrazit ještě pěšky na nákup a ještě ten nákup táhnout – ne ne. A tak nezbývá, než sednout do auta a v tom případě volím Globus (10km), kde nakoupím na celý týden. Pekárnu, kam jezdím pro chleba, mám cca 3km, pro maso jezdím 3x ročně na farmu – takže… Číst vice »

Miroslav
Miroslav
1 rok
Reply to  Iris

Měl bych tu jeden dodatek. Jestli obchodní řetězce vydělávají na slevách je mi úplně jedno, stejně to nezměníme. Ale pro důchodce i normální rodiny, které mají dvě děti mají některé slevy význam. Některé komodity jsou občas výrazně slevněny. Je určitě pro všechny z nás výrazný rozdíl za něco zaplatit např. 90kč nebo 55kč. To neznamená koupit toho celý košík, ale normální množství, které doma zpracuji a necpu to do mrazáku. Jasně k vůli slevám nebudu objíždět celé město, ale využít je v nejbližším marketu ?? Proč ne. Kdo rozumně uvažuje, nakupuje rozumně.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Miroslav

Ale o tom to právě je – když je něco ve slevě, tak lidé plní košíky doslova na kopeček – nákup jako pro regiment a často věci, které ani dlouho nevydrží, takže pravděpodobnost, že toho hodně vyhodí, je velká.

Jana
Jana
1 rok
Reply to  Iris

Jsem důchodce, využívám slev, nevím, proč bych tím měla více projet a ztratit čas. Nakupuji ve svém okolí a dojdu i pěšky. I na slevách prodejci vydělají, to bude asi to špatně. Nakupuji s rozvahou, potraviny, žádné nevahazuji.

Květa
Květa
1 rok
Reply to  Iris

Jednou budete taky důchodce, ale vlastně, s tímto fialovým likvidačním komandem možná ani ne. Slevy jsou většinou těsně před koncem doby spotřeby, tak to děláte vlastně dobre. A slevovi zákazníci si kupují to, co byste si asi stejně nekoupil. Hodně zdraví přeju.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Květa

No, mně do důchodu chybí ještě 6 let 🙂 Pokud se týká slev – to má smysl pro toho, kdo má market v blízkosti bydliště a má čas a chuť ty slevy hlídat a obíhat – což já nemám – neodsuzuju to, chápu, že pro mnoho lidí jsou ty slevy možná požehnáním, ale když vidím ty vozíky, vrchovatě naložené vším možným včetně rychle se kazících potravin, jak to ti lidé v tak krátké době sní? Ano, datum spotřeby není a nepřekonatelná hranice a hodně potravin je v pohodě i nějakou dobu po něm, ale ten risk tu je – že… Číst vice »

Lukáš
Lukáš
1 rok
Reply to  Luboš

Můžete vesele do politiky..