Lékaři upozornili na raný příznak cukrovky. Vysoký cukr se ohlásí zvláštním pocitem v noze

Případů cukrovky neustále přibývá a bohužel ne vždy jsou diagnostikovány včas. Tedy v době, kdy lze nemoc ještě velmi dobře zvládnout léky a případně se dostat i do stavu, kdy člověka příliš nezatěžuje, jakkoliv lékaři dosud neexistuje možnost plného vyléčení.

Neuropatie v nohách

Ukazuje se však, že včasné odhalení cukrovky, tedy stavu, kdy tělo nedokáže správně zpracovat inzulin, případně se inzulin správně netvoří, je klíčové. Hlavní rolí inzulinu přitom je regulovat krevní cukr. Pokud tento proces nefunguje tak, jak má, dochází k růstu hladiny cukru na nebezpečné úrovně.

Jedním z nejvážnějších důsledků dlouhodobě zvýšené hladiny cukru v krvi je neuropatie. Ta poškozuje jeden nebo více nervů. Následně se pak projeví, když už jsou nervy na rukou či nohou skutečně poškozené. To se může projevit zvláštními pocity v končetinách, které pálí nebo štípou. Nejčastěji to pocítíte na chodidlech.

Mezi další příznaky cukrovky potom patří problémy se zrakem, které mohou vést až ke ztrátě vidění. V důsledku diabetu hrozí rovněž srdeční choroba či mrtvice. Pozorovat můžete také vředy na nohou, případně opakující se či stálé infekce, zejména pak kůže či močového traktu.

Foto: Shutterstock

Větší příjem vody

Cukrovku lze velmi dobře redukovat správně zvolenou dietou. Ve skutečnosti jde o jedno z nejúčinnějších opatření. Pomůže také zvýšení příjem vody. “Pokud je hladina cukru v krvi vysoká, vaše tělo se pokusí vyplavit nadbytečný cukr z těla pomocí moči,” uvádí server Diabetes.co.uk. V důsledku toho potom tělo potřebuje více tekutin, aby se mu podařilo rehydratovat. Zároveň byste to ale neměli přehánět. Pokud byste vypili několik litrů vody v krátkém časovém úseku, hrozí intoxikace vodou.

Ze svého jídelníčku byste také měli odstranit sacharidy, které mají nejvyšší glykemický index. Mezi takové potraviny patří například pečivo, brambory či bílá rýže. Nízký glykemický index pak má třeba zelenina, ovoce nebo luštěniny.

Foto: Shutterstock, zdroje: Express, Diabetes.co.uk

Autor: Tereza Vávrová

Výživová poradkyně a dlouholetá autorka článků se zdravotní tematikou.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Ladislav
Ladislav
5 měsíců

Bezva článek, krátký, výstižný, pravdivý a bez zbytečných keců.