Vedlejší účinky nitroděložních tělísek

Jak se chránit před nechtěným otěhotněním? Možností je samozřejmě celá řada, ale v oblibě je ta varianta, která představuje co nejméně starostí. Proto roste obliba aplikace nitroděložních tělísek. Fungují spolehlivě? Mají nějaké vedlejší účinky?

Hormonální nitroděložní tělísko

Jistě znáte princip fungování hormonální antikoncepce. Pilulka, kterou si vezmete každý den ve stejném čase dává tělu podobné množství hormonů jako v případě, že je žena těhotná. Proto nedochází k dalšímu otěhotnění. Tělo se zkrátka chová stejně, jako během přirozeného těhotenství. Pilulku si ale musíte vzít každý den a je nebezpečné na ni zapomenout. Ženy proto žádaly pohodlnější způsob užívání antikoncepce. A objevilo se nitroděložní tělísko. Malinké zařízení, které dávkuje potřebnou hladinu hormonu automaticky. Uvolňuje hormon progesteron, ten brání ovulaci. Zároveň se zhušťuje hlen u děložního hrdla a mění se sliznice dělohy. Nitroděložní tělísko se tak postará velmi spolehlivě o prevenci otěhotnění. Nitroděložní tělísko funguje několik let, proto si jeho aplikaci volí ženy, co už neplánují další těhotenství nebo ženy ve vyšším věku.

Vedlejší účinky nitroděložního tělíska

Prvním nežádoucím účinkem mohou být výkyvy nálad. Vaše reakce jsou podobné jako v období těhotenství. Může se projevit podráždění, přecitlivělost, plačtivost nebo dokonce agresivita. Máte pocit napětí.

U nitroděložních tělísek se může objevit rovněž nárůst tělesné hmotnosti a tuk se usazuje v problémových partiích.

Řada žen uvádí, že je během užívání hormonální antikoncepce zcela přestaly zajímat intimní aktivity nebo jim byly dokonce nepříjemné.

Největším problémem je ale riziko nadměrného krvácení. Krvácení se objevuje nejen v době menstruačního cyklu ale i zcela nekontrolovatelně. Dokonce může docházet i k velkým ztrátám krve. Tělo pak soustředí veškerou energii na doplnění krevní zásoby a ženy jsou unavené, malátné a oslabené.

Problémy mohou vzniknout i při aplikaci nitroděložního tělíska. Případy, kdy došlo k protržení dělohy nejsou ojedinělé.

Obrovským rizikem je také zavedení tělíska v případě, kdy je žena v počátečním stádiu těhotenství, o kterém zatím neví. Tam obvykle dojde k potratu.

Existují i nitroděložní tělíska nehormonální, uvolňují do těla malé množství mědi. Ani tato forma antikoncepce ovšem není bez rizik.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
26 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments