Většina lidí používá roušky stále špatně. Naučte se je využít na maximum

Roušky se plošně vrací a pravděpodobně s nimi strávíme celý podzim, zimu a možná i jaro. Češi nemají na rozdíl od asijských národů s používáním roušek příliš velké zkušenosti. Ještě předtím, než se epidemie koronaviru dostala do České republiky, sice z lékáren zmizely veškeré zásoby roušek a respirátorů, ale dlouhou dobu, a to ani tehdy, kdy už byly hlášeny desítky případů nákazy v naší zemi, v nich venku prakticky nebylo nikoho vidět. Souvisí to s tím, že na roušky nejsme zvyklí a nepřipadá nám přirozené je používat. To se sice s první vlnou epidemie změnilo, ale Češi přesto při první příležitosti roušky opět odhodili.

Přitom hlavně ve městech může být rouška, byť respirátor je samozřejmě ještě lepší, velkým pomocníkem. Za prvé dokáže ochránit okolí před infekčními nemocemi, které byste případně vylučovali. Ale přestože to odborníci příliš často neříkají, ochrání také vás před ostatními. Obyčejná rouška totiž dokáže zachytit drtivou většinu virových kapének. A je celkem jedno, zda si ji koupíte v lékárně nebo vyrobíte z látky sami doma. Koronavirus bude mít výrazně obtížnější práci vás infikovat.

Tedy za předpokladu, že roušku používáme správně. Na první pohled je sice používání roušek a respirátorů jednoduché až primitivní, ale zdání může klamat. Zdravotníci zdůrazňují, že je třeba dodržovat řadu pravidel, aby roušky byly opravdu funkční. V opačném případě vám totiž nejenže nepomůžou, ale mohou také uškodit.

Mějte vždy umyté ruce

Než roušku použijete, vždy si umyjte ruce, protože mohou být kontaminované koronavirovou nebo jinou infekcí. Při nasazování musí být rouška zcela čistá. Ruce je dobré si umýt pod tekoucí vodou. Pokud tato není k dispozici, použijte dezinfekci na bázi alkoholu. Tu po rozetření nesmývejte a nechte zaschnout.

Rouška musí dobře padnout

Ideální jsou roušky, které mají pevný pásek kolem nosu. Díky tomu pak můžete košíček roušky snadno vytvarovat. V důsledku pak lépe padne na obličej a maximálně těsní. Taková rouška se také příjemněji nosí a méně padá, což může být ve veřejných prostorách velký problém.

Na roušku nesahejte

Zásadním pravidlem je, nedotýkat se roušky. Funguje totiž v podstatě jako filtr. Některé látky tak propouští skrz a některé zachytává na svém povrchu. V případě, že se roušky dotknete, je nutné si hned umýt ruce, protože se vám viry mohly zachytit na kůži.

Vlhkou roušku hned vyhoďte

Pokud roušku používáte příliš dlouho nebo se vám namočí například v dešti, rovnou se jí zbavte. Už vám totiž nepomůže. Vlhká rouška ztrácí své filtrační vlastnosti a tím i jakoukoliv účinnost. Základní rouška v běžném prostředí zvlhne přibližně za dvě až tři hodiny. Roušky vyšší kvality vydrží klidně i osm hodin.

Po použití opět omyjte ruce

Když přijde na sundavání roušky, dobře se soustřeďte, než si postup přesně osvojíte a budete ho provádět automaticky. Roušku je třeba sundat vždy zezadu. Chytněte ji za gumičky a nedotýkejte se papírové části vpředu. Opět tak snižujeme riziko, že se viry dostanou na ruce. Ale i poté je nezbytné si ruce omýt.

Použitou roušku vyhoďte

V žádném případě “nešetřete” a standardní papírovou roušku nepoužívejte více než jednou. Po odejmutí roušky z obličeje patří tato do uzavíratelného koše. Pokud byste roušku použili znovu, je velká šance, že byste se naopak sami koronavirem nakazili. V případě látkových roušek je možné je vyvařit a používat opakovaně.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
nelly
1 měsíc

nošení roušky vám přesně odhalí, koho máte před sebou a co má v hlavě..největší móda: nosit roušku po nosem…tak proč ji máte? nosem nedýcháme? a už vidíte přesně, kdo je hlupák a kdo ne…potom se nedivme, že to tady takto vypadá…njn…

Vik
Vik
1 měsíc
Reply to  nelly

Nošení roušky opravdu přesně odhalí, koho máte před sebou. Naposledy pán v osobním autě, sám, s rouškou na puse. Jo, a samozřejmě i na nose, to je v tom autě důležité!

Starý
Starý
1 měsíc

Když jí nosit, tak schvalně špatně.

Last edited 1 měsíc by Starý
Lenka
1 měsíc

Nosím jednorázovou roušku z jara a pokud nedostanu novou, tak na tom nehodlám nic měnit.

Jaroslav Černý
Jaroslav Černý
1 měsíc

Utěsnit roušku, to určitě! Naopak si dávám do ní zespoda zmačkaný papír, abych mohl vůbec dýchat!

Michal
Michal
1 měsíc

Onuci nenosím a nosit nebudu !!!

František Mlejnek
František Mlejnek
1 měsíc

Tak z tohodle nedělám vůbec nic. Roušku nosím, jak je mojí povinností. Ale rozhodně si nemyji ruce, než jdu na nákup, to mi stačí ty od rána. Kdybych měl pevný pásek kolem nosu, tak bych se udusil ještě dřív než v normálním náhubku, protože jako astmatik mi pomáhá dýchání vzduchu, který jde kolem nosu a občas si musím roušku u nosu nadzvednout, když pociťuji nedostatek kyslíku.Takže si na roušku sem tam sáhnu. No, vlhkou roušku – v roušce nevydržím déle než půl hodiny, do téí doby nezvlhne, ale rozhodně bych ji pak nevyhodil, ale usušil na kamnech nebo na sluníčku… Číst vice »

david
david
1 měsíc

když vylezu z obchodu sundám roušku a jdu na autobus kde si mám umýt ruce? než jí zase v autobuse nasadím?.nikde .roušku hodím do kapsy a je mi to jedno já to nechci

Zdeněk
Zdeněk
1 měsíc
Reply to  david

V nějakých letopisech je psáno, že i moč dezinfikuje tak můžete řešit takto. Předem se ale zeptejte hygieny kde to máte provést. Datum mé rsady by mělo být .duben ne dnes

Rita Konfederáková
Rita Konfederáková
1 měsíc

Vůbec mně nezajímá, jak nám to vysvětlujete,roušky odmítám nosit,lepší život bez roušky a protizákonných opatření

Pavel
Pavel
1 měsíc

Jděte s tím někam

Jitka
Jitka
1 měsíc
Reply to  Pavel

přesně tak…kde si mám umýt ruce, když ji venku nemám, nasadím až v mhd, vylezu z mhd a sundám…pak nasadím v obchodě a zase sundám..

pidalin
pidalin
1 měsíc

Jak je můžeme používat správně když je to nepoužitelný pro lidi s brejlema (ani drát kolem nosu moc nepomáhá) a musíme s tim neustále hejbat a sundavat to z nosu abysme si trochu vyvětrali ksicht?