Vydělávám 160 tisíc měsíčně a ještě stát kasíruju o příspěvky na bydlení. Takhle se to dělá, dámy a pánové

V České republice máme velmi štědrý sociální systém, přičemž je nutno říct, že z určitého hlediska už začíná být přítěží, protože se dá jen velmi obtížně ufinancovat. Stát teď řeší, jak alespoň trochu vyrovnat rozpočty, které už jsou tvrdě schodkové a na které si každý rok musí půjčovat stovky miliard korun.

Pořádná díra

Jedním z chystaných opatření má být právě osekání nejrůznějších dávek pro ty, kteří je čerpají neoprávněně, respektive je nepotřebují. Bude to ale velký oříšek, protože jak se ukazuje, stát si nedává pozor ani při zavádění nových opatření a vytváří nejrůznější díry, kterých mohou vykukové využívat a zneužívat.

Příkladem je například institut paušální daně v kombinaci s příspěvkem na bydlení. Vše bylo pochopitelně dlážděno těmi nejlepšími úmysly, ale dopadlo to jako obvykle.

Paušální daň vznikla jako způsob, který má osobám samostatně výdělečně činným zjednodušit administrativu a umožnit jim platit jednu částku za veškeré výdaje státu, mezi které se počítá daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění. Aktuálně mohou paušální daň platit lidé s příjmem až 2 miliony korun ročně. To je poměrně hodně. Měsíčně má takový člověk příjem až 167 tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Ještě si přilepšíte

Jistě, příjem není zisk, jenže často jde pouze o převlečené zaměstnance působící v rámci švarcsystému, kteří nechtějí platit státu velké peníze na daních a pojištění. Paušální daň jim t umožní, protože zaplatí pouhých 6202 korun měsíčně, tedy naprostou almužnu.

To ale není všechno. Z hlediska státu jsou všichni tito lidé naházeni do jednoho pytle a mají z jeho pohledu příjem 18 900 korun. A s tím se dá dále pracovat. Třeba tak, že si požádají o příspěvek na bydlení. Na něj dosáhnou snadno, protože nárok vzniká už tehdy, když náklady na bydlení převýší 30 % vašeho příjmu (35 % v Praze).

Pokud tak tento podnikatel žije v Praze v pronájmu, stačí mu, aby za nájem a energie vydával alespoň 6615 korun, a už může čerpat příspěvek na bydlení. Je přitom irelevantní, že ve skutečnosti vydělává třeba 160 tisíc korun.

A teď nám řekněte, je tohle normální?

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Anika Naomi Mlčáková
Anika Naomi Mlčáková
1 rok

Tím je myšleno že každý člověk má svůj výdělek. Tak jak má každý člověk své rodné číslo atd.

Anika Naomi Mlčáková
Anika Naomi Mlčáková
1 rok

Půjdu od začátku. Ústava lidských práv a svobod která každého dělá jedinečným, jedince, člověka. Každý je jiný.
Ke každému by se tedy podle mého úsudku mělo přistupovat INDIVIDUÁLNĚ. Když podle toho udělají Individuální zákon fungovalo by to dost možná lépe. Můj lajcký náhled na danou věc.
Každý člověk je jedinečný. A to ve všem.

Josef
Josef
11 měsíců

Co je ustava lidskych prav?

Robert
Robert
1 rok

Jsme si vsichni rovni a to i ve statnim systemu, takze nevidim duvod proc by clovek s prijmem 160.tisic mesicne pokud radne plati podle statniho systemu dane, nemohl pozadat o prispevek na bydleni, stejne jako clovek s vydelkem 18.tisic mesicne. Autora clanku patrne prepadla zavist, ze neumi nebo nechce vydelavat 160.tisic mesicne a k tomu opravnene pobirat statni prospevky…Vsichni mame stejne moznosti v tomto state, ale hold jedni budou brblat a nadavat na nespravedlnost v kolbence a druzi misto zvaneni radeji vydelavat penize😉

Marek
Marek
1 rok

Kolik lidi vydelavajicich 167tis/mesic si pujde pro prispevek na bydleni? Navic tato castka je pouze pro omezeny pocet oboru podnikani v 1. pasmu a oboru cinnosti. Pokud pisete takovouto senzaci, reknete k tomu i to B. Z principu ano, je to mozne, z druhe strany kolik takovych lidi skutecne je, uz se z clanku nedozvime, ale muzeme si zanadavat. Mozna by to rovnou chtelo navrhnout i reseni a statisticka data, kolik milionaru to vyuziva a jde si pro 5tis na urad, ne jen kritizovat.

Pavel
Pavel
11 měsíců
Reply to  Marek

Vím o třech.

Pavel
Pavel
1 rok

Kvazi-sociální systém maximalizující výhody pro největší parazity.

Michal
Michal
1 rok

Jó no, vždyť tady je to vytvořené přesně pro takové chudáky.
Já před 3 roky platil za zdravotní a sociální skoro 7k , měl jsem v průměru 33k , náklady 60%.
Takže mi zbylo 6k čistého 😀

Daytona
Daytona
1 rok

Normální? Nesmyslim si, že člověk co vydělává tolik peněz, si půjde zažádat o nějaký příspěvek na bydlení… To si nee

Zdenka
Zdenka
1 rok

To je teda čím se chlubit. Já mám důchod 15000 a příspěvek dostanu 1600. Zvedli mě o2000 sipo. Tak zase doplácím. To je teda pomoc!

Josef
Josef
11 měsíců
Reply to  Zdenka

Presne, zaslouzila byste pridat aspon 200tisic mesicne! Nebo bude stacit 50tisic? Investice zadne, pronajimat/prodat nemovitost ani nahodou, nebo nemate (jak je to mozne?), deti nepomahaji, jen natahuji ruce a state pomahej, nestarala jsem se, ale ty musis! Takovych znam hoooodne a nikdy neni chyba u nich!

Pepa
Pepa
1 rok

Kam jsme to dovedli už snad ani nestojí za komentáře. Vláda absolutně nekompetentní, tak do pruhovanýho mundůru. Příživníků několikanásobně nad jakýkoli limit a řešení je obrat důchodce a zrušení EET. Že existuji mladi lidé, kteří chteji bydlet a mít rodinu nikoho nezajímá, stejně tak jako těch pár pracujících, kteří to mají vše táhnout. Co na tom komentovat ? Třeba to, že jediný na co musíme mít jsou zbraně ? Za co z toho zatleskat, najděte jedinou dobrou věc ? Možná to, že ještě nezrušili zdravotnictví, ikdyz léky, péče …..

Josef
Josef
11 měsíců
Reply to  Pepa

Jak muzete nekoho obrat, kdyz mu to nedate a ani nevemete? Jen mu nedate neco, co si on myslel ze dostane! Jake je tohle okradani? Vzpamatujte se! EET pozastavil Babis tak, ze ho vlastne zrusil.

Duchodce ma velmi pravdepodobne deti a jak je vychoval, tak se staraji! Kdyz rozdame duchodcum za nic prachy, okrademe deti a ty se nebudou mit zac starat, to nechapete? Babis rozdal prachy zadarmo, proto je takova inflace. Za komancu jsme to meli uz ke konci zakladky v zakladech ekonomie, vy ne? Nebo jste koncil z pate tridy?