Jak vyzrát na puchýře z letních bot?

Puchýře z páskových sandálků asi zažila každá žena. Zejména, pokud jde o ty na podpatku. Vytváří se ale i z balerín a jiných typů bot. Pokud už po pár krocích cítíte, že je zle, raději se vraťte přezout, jinak vás čekají bolestivé puchýře. Jak jim předcházet? Vyzkoušejte naše rady, tipy a triky.

Ženy jsou podle statistiky na puchýře mnohem náchylnější než muži. A není divu. Muži nenosí tak nepohodlné boty, jako ženy. Abyste se puchýřů vyvarovali, musíte dodržovat pár preventivních zásad.

Nohy musí dýchat

Léto je náročné období pro vaše nohy, protože je máme často zpocené. Proto je dobré nechat naše nohy dýchat co nejvíc. Nemusíte hned chodit bosí, stačí zvolit otevřenou obuv. Pokud zvolíte uzavřenou obuv, musí mít správnou velikost a nikde vás nesmí tlačit. V zimě nohy snesou i syntetické materiály, ale v létě je mnohem jistější zvolit kůži nebo prodyšné plátno.

Jak na novou obuv

Když si koupíte nové sandály, nejprve je prošlápněte doma a v ponožkách. Boty mírně povolí a budou pohodlnější. Jakmile se přizpůsobí chodidlům, můžete v nich vyrazit i ven na krátkou procházku. Čas pak postupně prodlužujte, než v nových botách vyrazíte na delší cestu.

Denní péče o nohy

Na zpocených nohách se nám usazují nečistoty a puchýře se pak tvoří mnohem snadněji. Nohy si vždy po příchodu domů důkladně umyjte a osušte a zasypte dětským pudrem. Existují i speciální pudry na nohy, které můžete nasypat i dovnitř bot na stélku. Nohy zůstanou čisté a suché mnohem delší dobu.

Důležitost prevence

Pokud často trpíte na puchýře na konkrétních místech, přelepte si je nejdříve náplastí, než vyrazíte v nových botách. Pomohou i speciální gelové vložky. V otevřených sandálech jsou náplasti vidět, proto lze tato místa namazat čirým deodorantem, dětským olejem nebo nanést sprej proti pocení.

Jak to dělají sportovci

Běžci a chodci na dlouhé vzdálenosti používají na zpevnění kůže na nohou 10% kyselinou tříslovou. Někdy si také namáčejí nohy na 15 minut v silném čaji s vyšším obsahem taninů. Kyselina tříslová se nanáší na nohy 2x denně po dobu 2 až 3 týdnů pro zvýšení odolnosti pokožky proti vzniku puchýřů.

Co s puchýři

Puchýř by se neměl propichovat. Tekutina uvnitř udržuje odhalenou škáru ve sterilním prostředí, je prevencí infekce a urychluje hojení. Puchýř by měl dýchat. Raději jej přelepte náplastí a počkejte, až se zahojí. Vsaďte na vlhké hojení pomocí přípravku HemaGel. Zvolit můžete i hydrogelové absorpční náplasti na puchýře od společnosti COMPEED, PREL Blue, URGO nebo VIACELL.

Pomáhá i zelený čaj, jablečný ocet, tea trea oil, aloe vera, zubní pasta nebo krém na opruzeniny. Pokud vám puchýř praskne, použijte Novikovův roztok neboli Solutio Novikov, nazývaný zelený tekutý obvaz, obsahující 1% briliantové zeleni, kolodium a etanol. Pokud přežijete pálení při nanášení a zelenou barvu, oblast se dezinfikuje, zatáhne a zahojí velmi rychle. To udělejte i v případě, kdy puchýře propíchnete jehlou a protáhnete nití.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments