Za 800 Kč nakoupím to, co v Kauflandu a Lidlu za 3000 korun. Za měsíc tady ušetřím za jídlo 11 tisíc

Začíná se ukazovat, že letošní rok žádné velké zlevnění potravin, jak se očekávalo, nepřinese. Ba právě naopak, potom, co si z nás obchodní řetězce udělaly doslova dobrý den zlevněním o pár haléřů, už se znovu chystají navyšovat ceny. Teď už je nikdo nebude moci obvinit, že nezlevnili vlivem nižší DPH. Svedou to jednoduše na jiné vlivy a okolnosti.

Tyto obchody stále sílí

Je tedy nejvyšší čas porozhlédnout se po alternativách. Bohužel, pro mnohé už přestávají fungovat cesty do Polska, jelikož kurz koruny vůči zlotému silně oslabuje a navíc se i tam chystá zdražení potravin vlivem vyšší DPH. Podobné důvody znevýhodňují i Německo, byť tam to vždy bylo více o kvalitě než jen o cenách.

Inflační krize nicméně způsobila, že se na trhu vyrojily nové typy obchodů, které vyhovují poptávce po nižších cenách. Jsou to takzvané zlevněnky, které dnes najdete v každém větším městě a mnohdy je jich tam hned několik.

Obvykle se jmenují nějak jako Nejlevnější potraviny, Levné potraviny apod. Dnes už někdy tvoří i celé řetězce, ovšem i když jsou často vlastněny někým jiným, mají velmi podobný koncept a obvykle v nich najdete podobné zboží.

Foto: Shutterstock

Už jinde nenakoupí

Základem je vždy důraz na co nejnižší cenu, a to tak, že reálně jsou ceny o nějakých 50 až 80 % nižší. “Tady si zvyknete nakupovat opravdu rychle. Velký nákup tu pořídím do tisícovky. Dneska to bylo zrovna za 800 Kč, ale třeba v Kauflandu bych za to dala aspoň tři tisíce,” líčí paní Zdena. S manželem sice dají dohromady čistý plat 60 tisíc korun, ovšem v běžném supermarketu už se jim nakupovalo těžko.

Ty ceny nám tam přestaly dávat smysl. Copak mám na to, abych dala za malý hermelín 60 korun? Nebo za deset deka salámu 50 Kč? Tady to seženu za třetinu a často ještě z Německa,” líčí Zdena, která naráží na to, že tito prodejci často kupují zboží, které není určeno primárně pro český trh.

Obvykle jde o produkty, které už třeba distributor v Německu vyřadil, jelikož se blíží datum spotřeby. Levné obchody v Česku je ale rády přeberou. Potom sice mohou prodávat i po datu minimální trvanlivosti, avšak nestává se, že by zboží bylo závadné. Reálně totiž vydrží ještě mnoho dní poté.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Maik
Maik
2 měsíců

Ja ziju v Německu 23 let a pozoruji jak sem lezou Češi a nakupují ve velkém tak co si stěžují!!!!! U nas v Kauflandu je levně

Emka
Emka
2 měsíců
Reply to  Maik

…u nás😀
To jste jim-nám to nandala..

Ivana
Ivana
2 měsíců
Reply to  Maik

Tak si pište na německé weby, proč lezete sem? Hlavně nám nezapomeňte z Německa zvolit 5tikolku.

Pavel
Pavel
2 měsíců

To máte jedno u nás jsou ale jenom pár věcí je tam levnější a ty jsou hned pryč

Václav
Václav
2 měsíců

No tak vlastně budeme baštit prošlé potraviny. Hlavně že jsou levné. To jsme dopadli…

Jitka Hartmanova
Jitka Hartmanova
2 měsíců

Je to krásná představa, ale pro velkou většinu spotřebitelů, zejména v menších městech nedosazitelne. Jedině, pokud máte auto jet místo do Polska do Prahy.