Zvláštní věci, které s vámi káva udělá na toaletě. Kdy už vyhledat pomoc

Mnoho lidí si ráno bez lahodného šálku kávy nedokáže představit. Možná si jej dopřejete také po obědě, po svačině a možná vám zbyde čas ještě na jedno kafíčko. Což o to, tři šálky každý den nebezpečné nebudou, ale pokud jejich množství zvýšíte, metabolismus může reagovat spíše negativním účinkem. Ovšem to je jedna věc. Druhá je ta, kdy si kávu dopřejete, protože pití tohoto hnědého nápoje v nesprávnou dobu, může být pro organismus škodlivé.   

Kdy si kávu nedopřát

Nataly Komova, specialistka zabývající se výživou a fitness pro JustCBD upozornila, že pití kávy na lačný žaludek zvyšuje riziko střevních potíží. Ranní pití kávy nalačno, způsobuje poškození střevní výstelky žaludku, zvýšené riziko pálení žáhy a poruchy trávení. Kofein sice dodá vašemu tělu energii, ale také stimuluje svaly ve střevech, proto po kávě musíte na toaletu. 

V případě, že si po bezprostředním požití kávy všimnete bolesti břicha, průjmu, nadýmání, nebo naopak zácpy, a to dlouhodobě, vyhledejte lékaře. V případě, že kávu po ránu vynecháte a příznaky se upraví, sledujte svůj stav. 

Je také třeba upozornit na jinou reakci kofeinu u kuřáků. Ti jej zpracovávají mnohem rychleji než nekuřáci, a proto mají potřebu si šálek kávy dopřát častěji. I lidé se srdečními chorobami či chronickým vysokým tlakem, by se měli mít na pozoru. 

Foto: Shutterstock

Pozor i na další zdroje kofeinu

John Hopkins, doktor z Arizony, nedoporučuje popíjení kávy či jiných produktů, které kofein obsahují, pokud trpíte IBS – tedy syndromem dráždivého tračníku. Mezi ně také patří černý a zelený čaj, cola, kofola, čokoláda a jiné. Stimulující účinky této látky mohou zhoršit příznaky. Ovšem na druhou stranu, každé tělo je jiné a každému takzvaně sedí něco jiného. Jelikož je káva nejbohatším zdrojem kofeinu, lidem se zmíněnými potížemi může vadit. Kdežto čokoláda nebo zelený čaj, kde je kofeinu o hodně méně, lidem vadit nemusí – záleží na člověku. 

A pokud trpíte nespavostí, kávu si dejte několik hodin před spaním. Mnoho lidí uvádí, že poslední kávu mohou pít naposledy v pět hodin odpoledne, a to s tím, že jdou spát v deset hodin v noci. Mnoho ostatních uvádí, že mají potíže se spánkem, které se prohloubí, pokud si dají odpolední kávu po třetí hodině odpoledne. Je třeba myslet na to, že každé tělo je jiné, a každé reaguje na kofein jinak. 

Jak káva působí na vás organismus?

Foto: Shutterstock, zdroj: Medindia

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Nemějte péči! Kávu piju denně ráno nalačno už cca 30 let a nemám žádné zmiňované problémy…a po kávě na WC? Pěkná pitomost – to už obvykle dávno nemám co… 😛