Blahodárný artyčok detoxikuje a podporuje trávicí systém

Artyčok je lahodná zelenina i blahodárně působící rostlina, která prospívá játrům, pomáhá při ekzémech nebo diabetu. Jak a k čemu se dá použít? Výborně detoxikuje tělo.

Artyčok neboli Cynara scolymus svým vzhledem připomíná bodlák a je s ním i příbuzný. Šlechtěný druh artyčok kardový neboli Cynara cardunculus var. scolymus se pěstuje jako zelenina. Ve světě se ho ročně vypěstují asi 2 miliony tun v různých kultivarech bílé, zelené i purpurové barvy.

Jak vybírat artyčok

Jako zeleninu využijeme květní úbory. Měly by být pevné na stisk, se semknutými listeny a bez nahnědlých listů. Nejvíce živin obsahuje srdíčko, které se dá jíst i syrové. Před konzumací nejprve otrhejte vnější lístky, vytlačte z dužiny šťávu a tu vypijte. Vymačkané listy si usušte na čaj. Artyčoky se podávají vařené s různými omáčkami, dají se smažit, zapékat s různými druhy sýrů i nakládat.

Blahodárné účinky

Artyčoky obsahují bioaktivní flavonoidy apigenin a luteolin. Mají asi nejsilnější antioxidační vlastnosti v rostlinné říši a řadí se mezi superpotraviny. Hlavní aktivní látkou je cynarin, tedy ester složený z molekul kyseliny chinové a kávové, obsažený v čerstvé šťávě listů i stonků. Čaj z listů a stonků má vysoký obsah hořčin a tříslovin. Obsažený inulin je potravou pro prospěšné trávicí bakterie.

  • blahodárný účinek na játra a produkci enzymů napomáhající sekreci žluči
  • podporuje detoxikační činnost jater
  • podporuje vylučování škodlivin močí
  • snižuje hladinu krevního cukru
  • je vhodným doplňkem při diabetu
  • zabraňuje ukládání cholesterolu v cévách
  • má výrazné protialergické účinky
  • pomáhá na zmírnění ekzémů
  • povzbuzuje produkci trávicích enzymů ve slinivce
  • blahodárně působí na tlusté střevo
  • podporuje a upravuje trávicí funkci

Čaj z artyčoku

Nejlepší artyčokový čaj pochází z vietnamské provincie Lam Dong. V Rumunsku nese název ceai de anghinare, v Mexiku zase alcachofas. Odvar získaný vařením listů nebo směsi listů a stonků po dobu 2. minut má blahodárné účinky na naše tělo. Podává se 4x denně malý šálek. Za den můžete vypít 1,5 litru. Čaj ze sušených listů připravíte jako nálev ze lžíce a ¼ litru vody a necháte 20 minut vyluhovat.

Na co si dát pozor

Artyčoky mají vysoký obsah sodíku a nejsou vhodné pro lidi s ledvinovými nebo oběhovými potížemi. Při užívání antibiotik se nedoporučuje konzumace nápoje Cynar, který se vyrábí z artyčoků. Stejné je to s artyčokovým odvarem ve víně v podobě artyčokového vína.

Artyčokové víno

Připravuje se z 80 g čerstvého kořene, zalije se litrem červeného nekonzervovaného vína a nechá se jen krátce přejít varem. Do vína můžete použít i květní úbory. Po vychladnutí se skladuje v chladnu, ale ne v lednici. Užívá se polévková lžíce 3x denně po dobu 14. dnů, pak se udělá po stejnou dobu přestávka a kúra se opakuje.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments