Češi objevili místo, kde velký nákup stojí třetinu. Místo 1500 Kč za potraviny jsme zaplatili jen 500 korun

Podobnou vlnu zdražování Česká republika nepamatuje. Vždyť pokud jsme mohli být na něco v posledních letech pyšní, byla to cenová stabilita. Jistě, rok od roku byly věci a služby vždy o něco dražší, ale šlo jen o malé krůčky, které vždy razantně přebil nárůst příjmů.

To se teď ale změnilo. Platy nerostou ani zdaleka takovým tempem, jakým se v současné době zdražují třeba potraviny. Na nich přitom lze šetřit jen velmi obtížně. Nějaké jídlo lidé potřebují a dnes se zdražuje prakticky plošně. Kromě toho se ceny zvyšují doslova každý měsíc nebo dokonce týden.

Stále můžete nakoupit velmi levně

Češi tak volí různé strategie, jak alespoň trochu ušetřit. Ještě více než kdy dříve se zaměřují na slevové akce, avšak tam lze ušetřit také jen do určité míry.

Stále více lidí však navštěvuje obchody, které momentálně zažívají žně. Na první pohled jde o běžné obchody s potravinami, z nichž některé mají velikost supermarketů. Na ten druhý už ale uvidíte, že výrobky se v nich prodávají za ceny, které jsou s běžnými obchody nesrovnatelné.

O co jde? Mluvíme tu o neformální síti obchodů, které se zaštiťují označením “nejlevnější potraviny”. A tomuto názvu také dostávají. Produkty v nich jsou totiž k mání standardně za zlomek ceny.

Pochopitelně to není jenom tak. Důvodem takto nízkých cen je skutečnost, že jde vesměs o potraviny krátce před datem minimální spotřeby nebo dokonce už lehce po něm. V drtivé většině případů to ale vůbec nic neznamená. Expirace minimální spotřeby neznamená, že produkt už nemůžete dále konzumovat. Pouze už zde není garance jeho čerstvosti, ale obvykle s ním vůbec nic není.

Foto: Shutterstock

Velký nákup za pár korun

O tom jsme se sami přesvědčili, když jsme navštívili nejlevnější potraviny na pražské Budějovické. Provedli jsme běžný nákup, který by v běžných obchodech, jako je Lidl, Albert nebo Kaufland, stál kolem 1500 korun. Vzali jsme konzervy tuňáka, majonézu, vejce, mražené ryby, pizzu, kečup, ramu, čokolády, sušenky, olej, mouku, toaletní papír a další výrobky, které bývají součástí běžného nákupu.

U kasy jsme byli překvapeni. Nikoliv ale nepříjemně, jako většinou, kdy se divíme, jak vše zase zdražilo, ale příjemně. Platili jsme totiž jen něco přes 500 korun. Všechny výrobky byly totiž silně zlevněné. Některé o 90 %, jiné třeba o 60 %, ale celková sleva je skutečně významná.

Je příjemné najít obchod, kde se zase jednou nemusíte omezovat a můžete si koupit, na co máte chuť. Doma na nás přitom nečekalo žádné překvapení, že by snad jednotlivé položky byly zkažené. Řada z nich nebyla vůbec prošlá, některé ano, ale nic jim nebylo.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Evžen
Evžen
1 rok

A co v Brně našel by se nějaký takový obchod, kde se dá ušetřit a nakoupit
jen přes 500 za běžný nákup??

Viliam
Viliam
1 rok

A takový obchod je i mimo Prahu? V menším městě?

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Viliam

Zkuste ho založit když není, vyděláte na tom.

Jan
Jan
1 rok

Super, to jsme to dopracovali. Kdysi jsem cetl clanek ktery na tyhle obchody utocil, s tim ze je to hazard se zdravim a ted je tady prozmenu glorifikuji. Je krasne videt jak (nejen) nasi mocipani ten svet dojebali. Sedi si ve svých vilach, basti to nej co se da sehnat a nam ted budou podstrkovat prosle zbozi. Tfuj banda zas….

Sazy
Sazy
1 rok

Tak 2 roky prošlé není u potravin až tak moc?!

Kureckova
Kureckova
1 rok

Také to tak dělám

Dana
Dana
1 rok

To jsme dopadli.kupovat prošlé potraviny!

Kureckova
Kureckova
1 rok
Reply to  Dana

To nejsou prošlé potraviny. Nic tomu není.

Ondřej
Ondřej
1 rok
Reply to  Dana

Jenže v článku se píše o minimální době spotřeby a ta je skutečně jiná, než doba použitelnosti. Ano, nefunguje to u všech potravin, ale u nemalé části se nemusíte bát, že když je skonzumujete nějakou dobu po datu označeném “before best”, tak si ublížite. Jinak je to s označením “used for”, to znamená “použitelné do”.

Tomas
Tomas
1 rok
Reply to  Ondřej

Souhlasim, dobrý článek k tomu nedávno vyšel na iRozhlasu. A jak je tam trefně uvedeno, v Norsku používají dovětek “best before, but also good after”

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/zahran-jidlo-plytvani-jidlo-setreni-jidlem_2208070600_ank

Toscana
Toscana
1 rok

Jakpak můžou mít ťamani stejné ceny, když nakupují po supermarketech?

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Toscana

Nakupují v tajných skladech SPD 😀

Vždyť když tam jsou vejce za kačku na jarmark, budou i pro jiné příležitosti.

Last edited 1 rok by Jan