Zákaz koupání v Chorvatsku. Moře je plné výkalů, potvrdily místní úřady

Co mnozí pozorovali už v minulých týdnech, se teď na některých místech Chorvatska potvrdilo i z moci úřední. Došlo zde totiž k rozborům mořské vody, které nedopadly zrovna příliš dobře. Někde došlo k překročení povolených hodnot tak významně, že muselo být zakázáno koupání v moři.

Nepříjemné zjištění

Nejkřiklavější případ se odehrál na ostrově Korčula. Zde se totiž do vody dostalo velké množství nečistot z odpadu. Bylo to viditelné pouhým okem, a tak došlo k provedení kontroly, která vše potvrdila. Hodnoty nebezpečných bakterií ve vodě byly znatelně zvýšené a koupání v takovém prostředí by mohlo být velmi nebezpečné. Například na známé pláži Pod hradbami tak došlo k zákazu koupání. Ten by měl platit až do chvíle, dokud se situace nezlepší. Úřady budou do té doby vodu pravidelně kontrolovat.

Letošní sezóna v Chorvatsku je z tohoto pohledu velmi negativně zasažená. Turisté nejen z České republiky informují o tom, že moře v zemi je tento rok nesrovnatelní s tím, na co byli zvyklí v minulých letech. Znečištění se přitom na první pohled nemusí projevovat všude stejně, avšak na některých místech je skutečně významné.

Do redakce nám poslala dopisy řada Čechů, kteří v Chorvatsku byli a kteří měli se znečištěným pobřežím zkušenost. “Něco takového jsme tu za 10 let, co sem jezdíme nezažili. Ve vodě byl odpudivý mastný film kdovíčeho, kolem kterého plavaly odpadky,” uvedla paní Klára, která byla s rodinou na Makarské.

Foto: Shutterstock

Důvodů je několik

Podle místních jde zčásti o výsledek velmi silné sezóny, která se projevuje i v tom, že kolem pobřeží jezdí velké množství plavidel s turisty na palubě. Ta přitom často nerespektují nařízení a svůj odpad vypouští přímo do moře. To se přitom jen obtížně kontroluje, avšak lidé na pobřeží pak vidí jednoznačný výsledek.

Turisté ovšem poukazují i na skutečnost, že u pláží se často nacházejí také nejrůznější provizorní výpusti, odkud se vždy najednou přivalí spousta odpadu, který vyteče do moře. V takových případech mohou být nečistoty zaznamenány nárazově. V jednu chvíli je moře čisté, pak se najednou znečistí a po dvou hodinách je vše zase v pořádku. Skutečná kvalita takové vody ale pochopitelně není valná.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments