Chytří lidé odhalili, jak si doma vyrobit vlastní levný plyn. A je vyhráno

Zvyšující se ceny energií ohrožují mnoho domácností. Lidé už na ně nemají a snaží se hledat každou skulinku, kde ušetřit. V současnosti je situace velmi složitá. U elektřiny se dají nalézt i ekologická řešení ve formě solárních panelů, ale ani to není vždy možné. Co ale dělat v případě plynu?

Bioplyn

Znáte pojem bioplyn? Jde o plyn, který vzniká při rozkladu organického materiálu bez přístupu vzduchu. Jde o ekologické palivo, které je šetrné k životnímu prostředí. Umožňuje využít odpadní materiál, například slupky od brambor. Primární složkou je metan, který je díky svým vlastnostem velmi podobný zemnímu plynu.

Domácí plynová stanice

Domácí plynová stanice není vhodná pro každou domácnost, a to už z toho důvodu, že potřebujete prostor, kde bude umístěna. Navíc potřebuje teplotu nejméně 17 °. Většinou ji tedy můžete využít sezónně, od jara do podzimu. Dále se předpokládá, že máte dostatek bioodpadu, ať už z kuchyně, nebo ve formě kravského hnoje.

Bioodpad se umístí do bioreaktoru, kde probíhá proces rozkladu. Směs bioplynů se po očištění shromažďuje v plynové nádrži. Takto připravený bioplyn můžete následně využívat stejně jako klasický zemní plyn.

Foto: Shutterstock

Je to řešení právě pro vás?

V případě, že máte vhodný prostor a dostatek odpadu, jde o jeden z možných ekologických způsobů, jak ušetřit na energiích. V případě, že například chováte dobytek, může jít o vhodné řešení. Odpadní materiál, v tomto případě hnojivo, lze pak také opětovně využít. Počáteční investice se vám pak rychle vrátí, jde o nezávislý zdroj, který má rychlou ekonomickou návratnost nulovou zátěž pro životní prostředí.

Menší bioplynové stanice mohou ze 6 kg odpadu vyprodukovat dostatek plynu na 2 hodiny vaření, navíc je lze propojit s toaletou a pak máte zaručené průběžné plnění. Nevýhodou je počáteční investice, která je podle velikosti plynové stanice od několika desítek tisíc do stovek tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
1 rok

Tak se nám vrací staré dobré časy. Neni nad domácího kutila. Ještě kdyby někdo poradil jak skladovat prdy. Tedy pokud jsou spalitelné.

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Jiří

Podobně jako teplo. To si přece taky v létě můžete (zdarma!) napytlovat, a pak uskladnit na teplém, suchém a tmavém místě 😁