Co to znamená mít sklony k závislostem? A jak se z nich dá těžit?

Člověk se „sklony k závislostem“ má typicky soubor určitých osobnostních rysů, které ho předurčují k tomu, že bude ochotněji propadat nástrahám závislostí.

Definice je poměrně široká, celá problematika je velmi komplexní a příčiny mohou být rozmanité, takže téma osobností se sklony k závislostem bývá předmětem sporů i v kruzích klinických odborníků.

V čem tkví příčina sklonů k závislostem

Sklony k závislostem mohou mít obecně vzato příčinu ve třech kategoriích: genetika, prostředí a psychologie.

Genetické faktory patří mezi rysy osobností se sklony k závislostem předávané genetickou cestou. Na sklonech k závislostem se může podílet například deprese, kompulzivní chování a nedostatek sebeovládání, a vědecky bylo prokázáno, že původ bývá často právě genetický.

Korelace byla nalezena i s faktory prostředí, jako jsou traumata z dětství a situace vedoucí k soustavnému stresu, například válečná zkušenost.

Z hlediska psychologických faktorů se ví, že sklony k závislostem mívají lidé, kteří jsou impulzivní, lidé podstupující riziko, posedlí lidé a ti, kteří se sociálně distancují a jsou nekonformní.

Sklony k závislostem nejčastěji vznikají na základě kombinace třech etiologií, ačkoli z behaviorálních studií vyplynulo, že zdaleka největší roli hraje genetika.

Zhoubné účinky sklonů k závislostem

Říká se, že všeho moc škodí. Jenže u lidí se sklony k závislostem nemusí závislost skončit jen u škodlivosti, ale může se stát až zhoubnou.

Závislost na návykových látkách, například na lécích na předpis, nelegálních drogách a alkoholu, patří samozřejmě k nejničivějším. Psychologie osobnosti se sklony k závislostem se totiž v tomto případě snoubí s fyziologickou závislostí, kdy po škodlivé látce baží i tělo.

Lidé, které mají sklony k závislostem, často zjistí, že mají nezdravý vztah k jídlu, což u nich vede k přejídání, obezitě a život ohrožujícím zdravotním problémům.

Když odhlédneme od závislostí, které člověka poškozují fyzicky, a zabrousíme do vod psychologických závislostí, zdaleka nejdestruktivnější je pro lidi se sklony k závislostem hraní. Když srovnáme závislost na drogách, kdy tělo baží po určitých chemických látkách, a hraní, můžou se faktory, které dělají hraní tak návykovým, projevovat mnoha způsoby a na zdraví a duševní pohodu člověka mít minimálně stejně ničivé, ne-li horší, účinky. Lidé závislí na hraní mohou trpět v tichosti a navenek u nich nemusí být nic znát, jenže pak se jim jednoho dne život sesype jako domeček z karet.

V posledních letech do společnosti pronikla nová forma závislosti. Sociální sítě. Sociální sítě máme v telefonech, a tím pádem jsou neustále dostupné. Tato forma závislosti ovlivňuje asi 5–10 % populace a jedná se o další hrozbu, které jsou lidé se sklony k závislostem vystaveni.

Jak využít sklony k závislostem pro dobrou věc

U všech lidí, kteří trpí závislostmi, existuje společný jmenovatel: všichni touží po pocitu komfortu a pozitivních emocích. Některým to poskytuje užívání drog, jiným hraní, dalším jídlo a alkohol a pak jsou ti, kteří hledají ujištění o sobě samých prostřednictvím sociálních sítí.

Problém spočívá v tom, že se jedná o destruktivní návyky. Po každém vzestupu je třeba očekávat pád, který páchá nevýslovné a dlouhodobé fyzické i psychické škody. A čím hlouběji člověk po každém vzestupu spadne, tím víc baží po své závislosti na dobrých pocitech. Roztáčí se tak nebezpečný bludný kruh, ze kterého se dostává ven jen velmi těžko.

Lidem, kteří mají sklony k závislostem a jsou vůči nim velmi zranitelní, se často doporučuje, aby tyto své osobnostní rysy zaměřili na věci, které mají pozitivní a zdravý dopad na jejich život.

Krásným příkladem obou stránek osobnosti se sklony k závislostem je například Tiger Woods, jeden z nejikoničtějších atletů v historii sportu. Právě jeho závislost na vítězném pocitu, dokonalosti, úspěchu a golfu z něj udělaly nejlepšího golfistu celé generace. Když ale své osobnostní rysy nasměroval nesprávným směrem, dovedlo ho to k závislosti na sexu, nekontrolovanému cizoložství a závislosti na lécích na předpis. Zkrátka nedokázal odolat svodům, kterým bývají lidé jeho postavení, slávy a bohatství často vystaveni.

Jeho zotavení a vykoupení nicméně budiž lekcí pro každého, kdo se sám se závislostmi potýká. Své charakterové rysy můžete využít pro dobrou věc. Woods se rozhodl, že už nebude otrokem „rauše“ vyvolávaného návykovými látkami a příležitostným sexem, po kterém jeho osobnost bažila, ale zaměřil se zpátky na golf, na svou rodinu a svoji podstatu.

A tuhle strategii může uplatnit každý, kdo má sklony k závislostem. Ať už se jedná o zdravou závislost na zdraví a kondici, sebezdokonalování prostřednictvím jógy a meditace (běžný způsob, který závislí lidé využívají k zotavení), nebo objevování způsobů, jak se realizovat prostřednictvím komunitní a charitativní práce, pamatujte si, že euforii, kterou dřív poskytovaly destruktivní závislosti, můžete nahradit něčím zdravým, například i obyčejným během.

Foto: Pixabay

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments