Přirozené světlo je pro naše zdravé důležité. Ale musíme ho umět i zkrotit

Recept na pevné zdraví by se nám v dnešní době hodil snad více než kdy jindy. Již déle než rok čelíme nebezpečnému koronaviru a snažíme se posilovat imunitu. Velmi často však zapomínáme na naprostý základ – kombinaci čerstvého vzduchu a přirozeného denního světla. Právě tyto aspekty představují hlavní pilíře zdravé domácnosti. A zatímco kvalitu a čistotu vzduchu můžeme ohlídat poměrně snadno, se světlem je to o něco složitější. Proč je tak důležité a jak efektivně regulovat jeho intenzitu?

Denní světlo podmiňuje správné fungování metabolismu

Člověk se bez denního světla neobejde. Respektive si vystačí i s málem, ale pouze za cenu zdravotních komplikací. Má antibakteriální účinky a zásadně ovlivňuje metabolismus i psychiku. Pravidelná porce slunečních paprsků slouží jako prevence lehčích i vážnějších onemocnění – ne nadarmo se říká „kam nechodí slunce, tam chodí doktor“. Jenomže dnešní doba pobytu na čerstvém vzduchu příliš nepřeje a nemůže za to jen koronavirus. Studie jasně ukazují, že rok od roku trávíme v budovách stále více času. Některé analýzy uvádí až 90 %. Právě proto je žádoucí, abychom dbali na zajištění dostatečného množství přirozeného světla v interiérech.

Přirozené světlo společně s čerstvým vzduchem prospívá organismu natolik, že zabraňuje vzniku a šíření infekčních onemocnění. Světlo navíc významně ovlivňuje synchronizaci našich vnitřních hodin, které mají vliv na všechny tělní procesy. Permanentní narušování biorytmu posiluje sklon k obezitě či rozvoji psychických poruch, a dokonce i zvýšenému riziku vážných onemocnění včetně nádorů.

Na prosvětlení interiéru by se mělo myslet již ve fázi projektu

Pokud své vysnění bydlení teprve stavíte, respektive se na realizaci teprve chystáte, jste ve značné oproti lidem, kteří již bydlí – a potřebu přirozeného světla v domácnosti bagatelizovali. Zkušený architekt význam prosvětlení bytu nepodceňuje a promítá ho do orientace domu vůči světovým stranám, jakožto i do velikostí okenních otvorů. Strach přemíry slunečních paprsků není opodstatněný, moderní stínící technika dokáže hotové divy (ale o ní později).

Ale co když už dávno bydlíte a potřebujete vyřešit nedostatek přirozeného světla ve stávající domácnosti? Nemusíte zoufat, kýženého efektu lze dosáhnout různými způsoby. Například instalací střešních oken nebo světlovodů. Optimální počet střešních oken souvisí s velikostí podlahové plochy místnosti. Jejich celková velikost by měla tvořit cca šestinu rozlohy podlahy.

Světlo vám pomůže ukočírovat venkovní stínění

Pojďme se však na problém s přirozeným světlem podívat i z druhé strany barikády. Slunečních paprsků vám do interiéru proniká víc než dost a tušíte, že klasické vnitřní stínění – běžné žaluzie ve vertikální či horizontální podobě nebo látkové rolety – nestačí, protože za a) vám nevyhovují omezené možnosti regulace intenzity světla nebo za b) vůbec neřeší přehřívání místnosti během tropických letních měsíců. Naštěstí nejde o nic, s čím by si neporadilo venkovní stínění.

Sortiment exteriérové stínící techniky zahrnuje předokenní neboli venkovní žaluzie a rolety. Z hlediska regulace světla jsou bezkonkurenční žaluzie, jejichž lamely (oproti roletám) nejsou pevně spojeny. Rozhodování však není zcela jednostranné, specifické výhody totiž nabízí obě varianty.

Montáží žaluzií získáte bezkonkurenční stínící systém s možností úplného zatmění interiéru (tzv. Blackout). Což není zdaleka vše – lamely slouží také jako přirozená klimatizace a v průběhu teplých měsíců zabraňují přehřívání interiéru (na jižní či výhodní straně domu o 6-9 °C). V zimě naopak zadržují teplo, čímž přispívají k celkové úspoře nákladů. Mimo to lze venkovní žaluzie za bezpečnostní prvek, protože znesnadňují přístup k oknu.

Co se týče venkovních rolet, jsou vhodné do míst, kde často fouká silnější vítr (spojené součásti do sebe ani do okna nenaráží a nedělají lomoz). Jsou dobrou volbou i do ložnice, kde netrávíme příliš mnoho času během dne a nevyžadujeme pokročilou schopnost regulace světla, ale naopak dokážeme ocenit lepší zvukovou izolaci. Zároveň jsou na tom lépe z hlediska bezpečnosti – zvednutí lamel je díky motoru prakticky nemožné.

S ohledem na specifika obou systému se stále více lidí kloní k šalamounskému řešení – kombinaci venkovních žaluzií a rolet. S výběrem vám rádi poradí odborníci z Labona.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments