Drsný poplatek České spořitelny. Češi nevěří vlastním očím, co to na ně zkouší

Do České republiky se bohužel vrací závan starých nepříjemných časů v podobě vysokých bankovních poplatků. Ty se začaly v posledních měsících plíživě navyšovat, a to zejména ze strany velkých bankovních domů. Jsou to právě ony, komu rychle ubývá konkurence v podobě menších bank, které před nějakými deseti lety pořádně rozvířily zdejší trh.

Vyjde to opravdu draho

Právě jim vděčíme za to, že mnohé nesmyslné poplatky prakticky zcela zmizely. Dnes už by za účet a běžné služby, jako jsou příchozí nebo odchozí platby, případně výběr z bankomatu, neplatil snad nikdo. Přesto se ale i tyto poplatky nakonec mohou v nějaké formě vrátit, pokud bude konkurence nadále slábnout.

Řada bank už totiž začala se zvyšováním poplatků. Zatím jsou to ty, které jsou spojeny s papírovými výpisy či službami na pobočkách. Ale najdou už se i větší nepříjemnosti. Relativní novinkou je zpoplatňování potvrzovacích zpráv při přihlašování do internetového bankovnictví nebo odesílání transakcí. V bankách, jako je Moneta, ČSOB nebo Česká spořitelna si za to zaplatíte až 5 korun za zprávu.

To však není ani zdaleka to nejhorší. Některé bankovní poplatky totiž mohou jít až do tisíců korun. Paradoxně na to upozornil bývalý bankéř České spořitelny Vojta Žižka, který se tvrdě opřel do svého někdejšího zaměstnavatele.

Říkáte, že jste první banka, která se stará o finanční zdraví klientů. Mám se po zaplacení poplatku 1000 Kč za převod pár tisíc dolarů na svůj účet cítit zdravější? Půjdete příkladem ostatním a změníte to, nebo zůstane jen u sloganů,” napsal České spořitelně veřejně Žižka.

Pěkně do toho šlapou

Jde o to, že mu banka naúčtovala poplatek ve výši 42 dolarů za to, že si mezi českými účty převáděl právě tuto americkou měnu. Přitom odeslání stálo ve Fio Bance pouhých 9 dolarů. Je zcela zjevné, že si tady někdo nemístně mastí kapsu.

Česká spořitelna se odkazuje na to, že tyto transakce jsou i pro ní drahé, jelikož musí využívat korespondenčních bank, a to i tehdy, jdou-li peníze z jedné české banky do druhé, což je velký paradox, ale tak to skutečně je.

Čtěte také: Česká spořitelna hlasitě varovala Čechy. Pokud uděláte tohle, přijdete o všechny úspory

Problém je v tom, že nikdo neví, kolik si účtují právě tyto korespondenční banky. Nicméně vzhledem k tomu, že Fio Banka nebo Air Bank umí tyto zahraniční transakce za desetinovou cenu, zřejmě to nebude zase tak horké, jak se to prezentuje a spíše se tady jen tahají klienti za fusekli.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
11 dní

Kdo ještě dneska, když je tolik bank, které klasické transakce dělají zcela zdarma a úročení na účtech mají ještě vyšší, setrvává u takových dinosaurů, jak je česká spořitelna, si nic jiného nezaslouží. Jen plaťte, dobře vám tak.

Pavel
Pavel
11 dní

Paní Štěpánková, nehrála jste náhodou v nějakých těch Babovřeskách, nebo podobně pokleslých šmírách? Úroveň vašich rádoby komentářů by tomu tak nějak odpovídala. Upřímně řečeno-je mi úplně šumák, jestli si nějakej miliardář bude muset dát k snídani slepičí vajíčka místo křepelčích. Já mám úplně jiný starosti a spíš než tohle mi vadí, že nejakej ferda mravenec má potřebu vymatlat takhle zbytečnou úvahu. NO A CO MÁ BÝT, ŽE PÁR ZAZOBANCŮ PLATÍ POPLATEK ZA PŘEVOD V DOLARECH? V naší sámošce včera večer došly koblihy!!!

Josef
Josef
12 dní

Pokud je to pravda, tak je to okrádání klienta. Což se neslučuje s etikou bankovnictví.