Drží vaše dítě krásně hlavičku? Pozor na velký záklon

Je dobré dávat miminko na bříško hned od narození nebo ne? Podívejme se na rozdílná doporučení, která mnohdy rodiče dostávají. Polohování na bříško miminko ovlivní na celý život.

Maminky se často předhánějí v tom, jak jejich dítě krásně drží hlavičku. Dítě pasoucí koníčky je opředené mnoha mýty. Hlavička je do tří měsíců věku dítěte nepoměrně velká a těžká vůči jeho tělu a síle svalů. Zátěž je pro dítě těžké unést.

Předčasná pozice na bříšku

Dítě zvedá hlavu trapézovým svalem, zaklání hlavu a otáčí ji na jednu stranu díky asymetrické aktivitě povrchových šíjových svalů. Přetěžuje mezilopatkové svaly a dochází ke zploštění hrudní páteře. Prohýbá bederní páteř a na zádech se miminku tvoří rýhy. Kvůli nedokonalé aktivitě bránice a souhře břišních svalů mu vystupují spodní žebra, dochází ke sklopení pánve vpřed a k vystrčení zadečku.

Důsledky pozice na bříšku

Prohnutí v zádech si děti fixují a používají v přetáčení na bok, při sedu, plazení, lezení i ve stoji. Tah svalů a šlach ovlivňuje vývoj obratlů, dlouhých kostí, nosných kyčelních a kolenních kloubů. To vede ke skoliotickému držení těla. V dospělosti se může projevit bolest hlavy a zad, ploché nohy, horší kapacita plic a náhrady kloubů. To, co se miminko naučí a mozek zafixuje, se těžko odbourává.

Děti s hypertonickým syndromem

Miminko s vyšším napětím svalů, tedy s hypertonickým syndromem, na bříško nepatří. Může dojít ke zhoršení stavu. Je nutné stabilizovat polohu na zádech, dosáhnout normálního svalového napětí, zajistit horizontální sed, kdy dítě leží na zádech se skrčenými nožkami a ručkami ve středním postavení. Cviky uvolní svalové napětí, dítě získá schopnost opory o ruce a je stabilní i na bříšku.

Velký záklon hlavy

Vyšší svalové napětí může způsobit i brzké polohování na břiše. Způsobuje velký záklon hlavy. Děti upřednostňující jednu stranu, či propínající se v zádech, potřebují nejdřív upevnit svaly. Dítě nesmí na břiše plakat, propínat se a přepadávat. Polohování trvá pár minut. Poloha na břiše delší dobu či na spaní je v prvních měsících nebezpečná. Hrozí riziko vdechnutí mléka při ublinknutí a udušení.

Jak to vidí fyzioterapeuti

Podle mnoha fyzioterapeutů by dítě do tří měsíců věku mělo být v poloze na břiše pouze nezbytně nutnou dobu v řádu minut, při přebalování nebo prohlídce u lékaře. Mezi 12. a 18. týdnem věku dochází k synchronní aktivitě hlubokých svalů od krční po bederní páteř a přímých břišních svalů s šikmými. Pak se začne samo přetáčet na bříško a udrží polohu, aniž by se převrátilo.

Není kam spěchat

Řada odborníků míní, že se při pokládání na břicho několikrát denně na tak dlouho, jak to dítě vydrží, posiluje krční a zádové svalstvo. Fyzioterapeuti to často vidí jinak. Neonatologové varují, že je poloha riziková pro syndrom náhlého úmrtí. Dítě musí být v poloze na břiše bdělé a pod dohledem. Polohování novorozenců a kojenců na břicho je důležité pro jejich správný psychomotorický vývoj. Nutný je však individuální přístup.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments