Hrubá síla je zbytečná. Utažené zavařovací sklenice otevřete snadno trikem našich babiček

Zavařovali jste, nebo jste dostali zavařené okurky a kompoty? Pak určitě víte, jak je občas těžké sklenici otevřít, abyste si mohli vychutnat její obsah. Při zavařování je ze sklenice vytlačen přebytečný vzduch a vzniká podtlak. Dostat se do sklenice může být oříšek. Naštěstí je několik možností, jak ji otevřít.

Použijte nůž

Tento způsob možná znáte. Je rozšířený, protože nůž najde v domácnosti každý. Alternativně můžete vyzkoušet i vidličku. S jejich pomocí pak po obvodu sklenice pomalu nadzvedáváte víko, dokud se pod něj nedostane vzduch. Ta se pak otevře prakticky sama.

Vyzkoušejte rukavice

Otevřete víko sklenice pomocí gumových rukavic. Víčko vám nebude prokluzovat, a půjde vám pootevřít lépe než bez nich. Nebo msto rukavic použijte pro pevnější úchop utěrku. Pokud ale nemáte v rukou sílu, tak budete muset vyzkoušet jinou metodu.

Ponořte sklenici do horké vody

Do hrnce nalijte horkou vodu a do ní vložte sklenici tak, aby byla dnem vzhůru. Víčko by mělo povolit. Nebo nechte sklenici půl minuty pod tekoucí horkou vodou, tato metoda by měla fungovat stejným způsobem.

Oťukání nebo promáčknutí

Způsob, který každý vyzkouší jako první. Sklenici mírně nakloňte a z několika stran poťukejte na víčko. Ve většině případů tato metoda funguje. U měkčích víček je to snazší, stačí lehce zatlačit, promáčknout a máte vyhráno.

Foto: Shutterstock

Jak dlouho můžete skladovat zavařeniny?

Zavařování je oblíbené právě z toho důvodu, že mají dlouhou životnost a mimo sezónu po nich můžeme kdykoliv sáhnout. Aby dlouho vydržely, je potřeba dodržovat pár základních pravidel. Sklenice musí být před zavařováním vždy důkladně vymytá, a všechny suroviny čisté – ze špíny vzniká plíseň.

Víčka musí správně pasovat, ale kdyby ne, všimnete si toho hned, jakmile budete sklenice otáčet. A především na sklenice poznačte, kdy jste je zavařovali. Lépe si pohlídáte stáří a budete je zpracovávat od nejstarších. Nalepit štítek je otázkou chvilky, a obecně platí, že by se zavařeniny měli zkonzumovat do jednoho roku.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Čada
Tomáš Čada
1 rok

Tak to s vámi nesouhlasím že by se zavařeniny měly zkonzumovat do jednoho roku moje babička měla uskladněné zavařeniny i tři roky a mohla jste si vybrat prakticky ze všeho babička měla na zahradě kromě citrónu snad vše jako jsou jabka,hrušky, třešně, višně, meruňky, broskve, nektarinky, maliny, ostružiny, švestky, hrozny takže si dokážete představit tu hromadu k zavařování

Marie
Marie
1 rok

Jak jsme mohli žít bez Áček 🙊

Mirka
Mirka
1 rok

Sklenici otočím víčkem dolů a bouchnu do dna sklenice,lehce se otevře .

Jan
Jan
1 rok

Nesťourat tam ničím a neoťukávat, jsou to blbosti, které poškodí víčko, to pak netěsní a zavařenina dříve chytne plíseň nebo se zkazí! Pod horkou vodu taky ne, chcete to vychlazené! A gumové rukavice nepomůžou, když vám na to nestačí suché ruce! Ten správný způsob je otočit sklenici víčkem dolů a bouchnout dlaní do dna 🙂 váha té zavařeniny víčko uvolní, bez poškození a není na to potřeba ani síla, i 5 leté dítě to takhle zvládne otevřít 🙂

Last edited 1 rok by Jan
Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Jan

Pod horkou vodou je to jen na pár vteřin, obsah se přitom v podstatě nezahřeje. Je to šetrné, a hlavně funkční.