Jak si správně změřit tlak. Většina lidí dělá kritické chyby, upozornil lékař

Možná se divíte, proč vám praktický lékař při každé návštěvě měří krevní tlak. Zdravým lidem se to může zdát být jako zbytečná formalita, kterou akorát ztrácejí čas. Vždyť jim přeci znovu vyjdou správné hodnoty, které vlastně ani neznají, takže jediné, co se dozví, že jsou v tomto ohledu v pořádku.

Je to ale velmi důležité, protože pokud by vyšly hodnoty vyšší, znamenalo by to velký problém. Neléčený vysoký krevní tlak totiž může napáchat v těle velké škody. Ve skutečnosti bychom tak s měřením tlaku neměli čekat až k lékaři, ale průběžně provádět měření i doma. Obzvlášť tehdy, kdy je u vás vyšší riziko, že tlak může být vyšší.

Vysoký krevní tlak sice vůbec nebolí a vlastně ani nijak neomezuje v běžném životě. Uvnitř těla však pokládá základy nebezpečnému infarktu nebo mozkové mrtvici. A když už je řeč o takových příhodách, většina lidí zbystří.

Jak si správně změřit krevní tlak

  • Základem je kvalitní a spolehlivý tlakoměr, ideální digitální. Kromě toho je důležité vědět, jak s ním pracovat.
  • Než přistoupíte k samotnému měření, alespoň na 5 minut si odpočiňte vsedě.
  • Minimálně 30 minut před měřením nepijte alkohol ani nekuřte.
  • Tlak je nutné měřit vždy vsedě s opřenými zády a rukou opřenou o stůl.
  • Obě nohy musí být na zemi.
  • Při měření nemluvte a nehýbejte se.
  • Krevní tlak vždy měřte na jedné ruce.
Foto: Shutterstock

Postup měření

Vyhrňte si pořádně rukáv. Nikdy nesmíte dát manžetu tlakoměru přes oblečení. Okraj manžety má končit přibližně 2 cm nad loketní jamkou. Mezi manžetou a paží by měl být prostor maximálně na jeden prst. Předloktí si opřete o stůl zhruba tak, aby manžeta byla v úrovni srdce.

Krevní tlak je potřeba měřit opakovaně. Jedno měření totiž nemusí dát přesný výsledek. Učiňte tak alespoň dvakrát ráno a dvakrát večeř, a to v několikaminutovém intervalu. Tlak si měřte před požitím jídla a léků. Naměřené hodnoty si zapisujte.

Měření doma je důležité

Je zajímavým fenoménem, že hodnoty naměřené u lékaře a doma se často velmi liší. Pokud vám tak doktor naměří vysoký tlak, je vhodné si to ještě ověřit doma. Lidé jsou totiž v ordinaci často nervózní a tlak jim může jen krátkodobě narůst.

Hodnoty tlaku jsou individuální a záleží na řadě faktorů. Obecně se za normální tlak považuje hodnota do 129/84 mmHg. Pokud už dosáhne rozmezí 130–139/85–89 mmHg, není od věci upravit životní styl. Tlak už je zvýšený, ale stále zvladatelný. Vyšší hodnoty už vyžadují návštěvu lékaře a patřičnou léčbu.

Foto: Shutterstock, zdroje: Heart.org, Mayo Clinic

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments