Každodenní návyk brzdí váš metabolismus. Tělo pak nespaluje tuky

Spánek, ačkoliv se mu nevěnuje dostatek pozornosti, je velmi důležitý pro regeneraci. Pomáhá při regeneraci organismu, ve spánku tělo bojuje s případnou infekcí, eliminuje škody. V případě nemoci bojuje s teplotou. Spíte 7 až 8 hodin denně, nebo k tomu máte daleko kvůli pracovním či rodinným povinnostem? Je potřeba si na tuto otázku odpovědět. Spíme dost? Naopak za zdravý spánek není považován ani ten, který trvá příliš dlouho.

Co se děje s tělem, když spíme málo?

Málo spánku znamená v první řadě únavu, vyčerpanost a nedostatek síly na běžné denní aktivity. Také můžete pociťovat špatnou náladu až depresi. Vzhledem k tomu, že ve spánku tělo spaluje kalorie, a pomáhá regenerovat tělo například po cvičení, bude pro vás složitější zhubnout. To vše jsou důvody, proč si dopřát dostatek spánku.

Když je spánku příliš

Naopak, pokud je spánku příliš, pro tělo to také není zdravé. Kde je ta hranice? Pro dospělého člověka se udává 9 hodin. Pokud spíte pravidelně nad devět hodin denně, mohou vám hrozit také zdravotní potíže. Paradoxně můžete být stejně vyčerpaní, jako při nedostatku spánku. Dlouhý spánek má negativní vliv na váš mozek. Další, co způsobuje, je bolest hlavy a páteře. Pokud trpíte na chronické problémy, jako je deprese nebo bolesti zad, může vám také jen přitížit. Můžete být podráždění, mozek nemusí fungovat tak, jak jste zvyklí. Dokonce může nadměrný spánek zpomalit váš metabolismus. Ve výsledku způsobuje bohužel podobné potíže jako nedostatek spánku.

Foto: Shutterstock

Jak zlepšit svůj spánkový rytmus?

Pokud máte problémy se spánkem, je potřeba se zaměřit na spánkovou hygienu. Co tedy dělat? V první řadě dbejte na to, aby místnost, kde usínáte, byla dobře vyvětraná. Dále choďte spát ve stejnou hodinu. Tělo si vytvoří rytmus, na který si zvykne. Přes den dbejte na dostatek pohybu. Před spaním se vyhněte návykovým látkám a kofeinu. Nepřežeňte to s kalorickým jídlem, večeře by měla být lehká. A pokud ani tato opatření nestačí, zařiďte si v místnosti, kde spíte, úplnou tmu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Brightside

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments