Každý Čech si musí v roce 2024 vyměnit tento spotřebič. Kdo to neudělá, schytá okamžitě pokutu 50 tisíc

Toto nařízení platí plošně pro všechny občany a domácnosti v České republice. Někteří už se podle něj zařídili, další to teprve čeká. Nemyslete si však, že byste na tuto věc nějakým způsobem vyzráli a povedlo se vám to obejít. Budou chodit kontroly, které velmi jednoduše zjistí, zda jste výměnu provedli, nebo nikoliv. V druhém případě vás to přijde draho, jelikož se s tím stát nebude párat a udělí vám rovnou pokutu ve výši až 50 tisíc korun.

Problematické nařízení

Pakliže vás v tento moment začalo zajímat, co je třeba udělat a který spotřebič vyměnit, vězte, že se dozvíte vše potřebné. Jde o kotle na tuhá paliva, které patří do 1. a 2. emisní třídy. Ty totiž dle legislativy přestaly vyhovovat, a nejenže už se nějakou dobu nesmí prodávat, ale teď přišel na řadu moment, kdy už se nesmí ani používat.

Mnozí nepředpokládali, že něco takového může v České republice někdy nastat. Tedy, že vám stát zakáže využívání zařízení, které bylo ještě před nedávnem zcela běžně v prodeji. Podle některých expertů jde dokonce o retrospektivní nařízení, jelikož nelze zakázat něco, co už bylo jednou povoleno a lidé do toho investovali své peníze s tím, že jim to bude nějaký ten čas sloužit.

Dnes ale podle všeho běžná pravidla už neplatí, a tak se stalo, že od 1. září 2024 nesmí být žádné tyto kotle v provozu. K tomuto datu už musí být nahrazeny modernějšími zařízeními. Datum je pochopitelně stanoveno před další topnou sezónou, která by z tohoto pohledu měla být již výrazně čistší. Výměna starých kotlů za nové se totiž jistě projeví.

Za co vyměnit?

Ještě dnes totiž jeden z těchto kotlů vlastní přibližně 170 tisíc domácností, a to i poté, co už je mnozí vyměnili. Předpokládá se, že v případě tohoto zbytku už může být výměna tvrdší oříšek a je docela možné, že to mnohé do termínu nestihnou. Jde často o seniory, kteří se v novinkách neorientují, případně nemají prostředky na výměnu. Toto nařízení pro ně tedy představuje skutečně značnou zátěž.

Čtěte také: Plynové kotle v Česku to mají spočítané. Určili termín, kdy je definitivně zakážou

Úřady by byly nejraději, kdyby lidé z kotlů na tuhá paliva přešli rovnou na tepelná čerpadla, která jsou také významně dotována státem, avšak stále je tam značný doplatek z vlastních zdrojů. Schůdnější variantou bude přechod na plynový kotel, pokud je však v obci plyn zaveden. Bohužel kotlíkové dotace už zdaleka nefungují tak dobře jako dříve, a tak je otázkou, zda na tento spotřebič dostanete nějaký ten příspěvek.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Heřman
Heřman
25 dní

No to je splácanina. Redaktorka, která evidentně píše a neví o čem.
Ten úvodní obrázek tam také nepatří.

Epmt
Epmt
26 dní

Píšete … “každý Čech musí vyměnit tento spotřebič!
Opravdu je to nařízení nebo nás jen strašíte?.. pokud ano tak já ho radši začnu shánět abych nařízení splnil.

Petr
Petr
27 dní

Jako co, že jsou skupiny lidí kteří jsou rádi že jsi pozbiraji nějaké dřevo na topení,a stát jim to chce zakázat,kde sme k…a.Tepelne čerpadla mají jenom bohatí,chudí jsou rádi že mají čím topit a mají teplo,je mi znih zle.