Kortikoidy jsou účinné léky, ale mají vážné vedlejší účinky

Kortikoidy jsou známé pro své výrazné účinky a v jistých případech jsou nenahraditelné. Nicméně při dlouhodobém či nesprávném užívání mohou způsobit negativní vedlejší účinky. Jaká jsou rizika a jak efektivně utlumit nežádoucí vedlejší projevy?

Kortikoidy jsou především při zánětu, otoku, svědění či mokvání nezastupitelné. Pomohou tam, kde zkrátka jiná léčba nestačí. Kortikoidy jsou syntetické hormony podobající se kortizolu a jsou předepisovány lékařem v případech, kdy je to nezbytně nutné. Zásadní je držet se dané instrukce v rámci užití. Jednorázové svévolné vysazení může zapříčinit nejen návrat problému, ale i způsobit zhoršení stavu.

Je třeba vědět, že existuje více druhů kortikoidů. Ty, které se podávají lokálně, typické je užití na plicní či nosní sliznici. Zde je riziko vedlejších účinků minimální. Oproti tomu problematické mohou být právě masti.

Dermální kortikoidní přípravky

Jedná se především o masti, které se používají k efektivní léčbě řady kožních chorob, poskytnou takřka okamžitou úlevou od svědění, pálení. Byť se jedná o účinnou pomoc, přesto jsou zde rizika v rámci vedlejších účinků, jako je změna pigmentace, vředy, nadměrné ochlupení, rozšířené žilky, ztenčení kůže apod.

Proto je vhodné s ohledem na možné negativní účinky kortikoidů užívat co nejmenší dávku, která je i tak efektivní a potřebná pro zlepšení stavu, tj. aplikovat tenkou vrstvu a jen na postižené místo. Po odstranění potíží je vhodné farmakologickou léčbu vystřídat za udržovací, kdy jsou vhodné produkty s obsahem, jako je například aloe vera.

Podstata spočívá ve správném dávkování

Nutné je podávání po nezbytně nutnou dobu. Pokud jsou kortikoidy užívány jednou denně, je vhodné užití ráno po jídle. Lokální aplikace kortikoidů může být s minimem vedlejších a nežádoucích vlivů, jestliže budou striktně dodrženy zásady užívání, tj. při inhalačním podání si po vdechnutí léčebné dávky vypláchnout ústa, nikdy nepolykat zbytky přípravku.

Po aplikaci masti je vhodné si umýt ruce, aby se zamezilo dostání látky na další místa na těle. Důležité je rovněž postupné vysazování apod. Vždy je zapotřebí se řídit pokyny lékaře či lékárníka. Kortikoidy by nikdy neměly být aplikovány na místa s infikovanou kůží, jako je plíseň, opar. V některých případech na základě doporučení lékaře je možné užití v kombinaci s antibiotiky i při léčbě kožní infekce.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments