Mají miliony v bance a jdou si pro dávky. Češi přišli na díru v systému, nemusí už pracovat

Lidé, kteří v České republice poctivě pracují a odvádějí stále rostoucí daně, toto pravděpodobně neuslyší rádi. Stalo se však to, že tuzemský sociální systém fakticky erodoval a přestal plnit svou primární povinnost, kterou je pomoc lidem v nouzi. Naopak se stal velmi lukrativním pro ty, kteří by z něj vůbec neměli čerpat, ale přesto tak činí.

Dějí se nepěkné věci

Na úvod je třeba jednoznačně říct, že vyspělá společnost potřebuje robustní sociální systém, na který se všichni skládají. Možná ho nikdy nebudete potřebovat, ale už to samo o sobě je výhra. Ale víte, že pokud by se vám přihodilo něco nemilého, můžete se na stát po určitou dobu spolehnout. Po dobu, než se postavíte opět na vlastní nohy.

Mnozí však bohužel zjistili, že když vhodně čerpají nejrůznější výhody a dávky, vlastně už vůbec nemusí chodit do práce. Že jim ty peníze, které dostanou od státu, bohatě stačí. Případně si pak vydělají něco mimo systém, tedy bez adekvátního zdanění, takzvaně načerno.

Bohužel ale roste i další kategorie, která je ještě o poznání méně pochopitelná. Jsou to lidé reálně zámožní, jelikož mají z minulosti majetek, ať už ho získali vlastním přičiněním nebo třeba dědictvím. Často i jim už se nechce chodit do práce, jelikož už mají dost. Přesto je to ale neodradí od toho, aby si nešli říct na úřad například o příspěvek na bydlení, který může činit i významnou částku.

Nejprve utraťte svoje peníze

Našli totiž díru v systému. Nemají sice žádné průběžné příjmy, například ze zaměstnání nebo z podnikání, ovšem na účtu mohou mít klidně desítky milionů korun, případně na je na ně v katastru psána spousta nemovitostí.

Čtěte také: Výchovné v Česku končí. Na důchodce došly peníze. Jurečka řekl, co je teď čeká

Dosud to skutečně nikdo nezkoumal. To by se však mělo konečně změnit, jelikož tohoto zneužívání systému začalo být příliš mnoho. Každý žadatel o dávky tak bude muset souhlasit s tím, že se mu stát podívá na bankovní účet, případně ověří, kolik nemovitostí vlastní. Pakliže zjistí, že jde o člověka majetného, žádnou dávku nevyplatí a slušně dotyčnému doporučí, aby nejprve spotřeboval svůj majetek, než bude žádat o sociální výpomoc.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments