Meteorologové varovali. Strašlivé teploty v Česku. Na tohle se připravte

Je sice pravdou, že letošní jaro bylo chladnější a mnozí z toho začali usuzovat, že by i léto mohlo být tento rok příznivější než v letech minulých, kdy nás sužovaly skutečně vysoké teploty, a to velmi dlouhou dobu. Ty potom vyvolaly nepříjemné sucho a meteorologové hlásili nejrůznější teplotní rekordy.

Nelze se tomu vyhnout

Nejen v tomto roce, ale i v těch příštích by to však mělo být ještě horší, jak vyplývá z prognóz Světové meteorologické organizace. Ta se nechala slyšet, že je pravděpodobné, že v příštích letech překročí teploty kritickou hranici. Dokonce i v České republice.

Existují pádné argumenty pro to, že příští pětiletka bude tou vůbec nejteplejší v lidské historii. Zatímco dříve se lidé na teplé počasí v létě těšili, teď se ho spíše obávají, protože už je toho skutečně příliš. A skutečně se ukazuje, že oteplování není pro planetu ničím dobrým, ba právě naopak.

Pokud se bavíme o překročení kritické hranice, potom je to stav, kdy roční teplota překoná o více než 1,5 stupně stav předtím, než přišla ke slovu průmyslová revoluce. Ta sice pro lidstvo přinesla celou řadu výhod, ovšem až s velkým časovým odstupem se ukázalo, že také odstartovala klimatickou změnu.

Foto: Shutterstock

Co nás čeká

Veškeré současné snažení přitom směřuje k tomu, aby tato kritická mez překročena nebyla. Zřejmě už je ale pozdě a přinejmenším v jednom z příštích pěti let k tomu dojde, ne-li rovnou ve všech. Také tu máme 98% pravděpodobnost, že některý z příštích pěti roků bude vůbec nejteplejší v historii. Když se na to procento podíváte pořádně, zjistíte, že je to vlastně jisté.

Bohužel si nemůžeme říkat, že v Česku přeci tak zle nebude. Ba právě naopak, podle meteorologů není vyloučeno, že právě v naší zemi se oteplí ještě více než o jedenapůl stupně. V nejbližší budoucnosti se proto nezbývá než připravit se na opravdu parná léta a zároveň dosti teplé zimy.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Strašliví debili na AAA kokoti

Pat
Pat
1 rok

Tak se odstěhujte na severní pól když vám to tak vadí tito pisálci by měli mít zákaz psaní to co píši to je fakt hnus,trapáci jedni. Strašná tragédie tak místo 30° bude 31-31,5°

Pavel
Pavel
1 rok

Nikdy nebylo tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůře.

Lubomír
Lubomír
1 rok

Vzhledem k tomu, že se Grónsko ještě nezazelenalo tak to zatím na nejteplejší období lidstva zatím nevypadá. Kromě toho jaká bude teplota na Zemi se rozhoduje na Slunci. Dobou ledovou nelze vyloučit. Ta může přijít velmi rychle, stačí když bouchne jeden supervulkán.

Marek
Marek
1 rok

AAzdraví – a co takhle konec světa?

Třešňák
1 rok

No tak už je to tady voda nebude! Určitě si vzpomeňte jak jsem psal o důležitosti vybudování spojení pro Odru- Dunaj- Labe. Ten slouží nejen pro dopravu ale udržení vodních stavů a přesunu vody na doplnění spodních vod. Jenže Češi raději zbraně z Ameriky!!

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Třešňák

Je to presne naopak 🙂 Delnicke profese maji casto podobne genialni napady a je az s podivem, jak se vzdy maji spatne. Asi az tak genialni nebudou 🙂

Rusaku, je to slabe!