Na praní prádla můžete ušetřit velké peníze. Rozhoduje hodina, kdy pračku pustíte

Šetření, šetření, šetření… V poslední době jako bychom snad ani neslyšeli nic jiného. Jednou z možností, jak doma uspořit, je přeorganizovat způsob, jakým pereme prádlo. Děláte všechno proto, aby vás praní vyšlo co nejlaciněji?

Správná hodina

Praní prádla je na energie poměrně náročným úkonem, proto je vhodné prát mimo špičku, kdy jsou energie nejdražší. Pokud trochu zapátráte, jistě zjistíte, kdy jsou ve vaší lokalitě „levné“ a kdy „drahé“ hodiny a podle toho se můžete řídit. Nechávejte prát prádlo hodně brzo ráno nebo naopak přes noc a ušetříte díky tomu.

Není nutné prát na šedesát

V současnosti už se od toho pomalu ustupuje, ale hlavně starší ročníky mají tendenci prát na co nejvyšší teplotu. Reálně vám však na naprostou většinu prádla stačí použít 30 nebo 40 °C, případně EKO program.

Na šedesát pak perte spodní prádlo, osušky, ložní prádlo, utěrky či sportovní nebo hodně zamazané oblečení. Zde je vhodné kvůli hygieně nešetřit.

Snížením teploty vody v pračce totiž můžete výrazně ušetřit, neboť většina elektrické energie spotřebované při používání pračky, se použije právě na ohřev vody.

Foto: Shutterstock

Sušte na šňůře

Energeticky hodně náročným spotřebičem je sušička. V zimním období či v malých panelákových bytech často není jiná možnost než sušit v ní. Pokud to však jen trochu jde, sušte co nejčastěji na sušáku či venku na šňůře – i tím se totiž dá ušetřit.

Perte podle návodu

Návody nikdo moc nečte, ale pravda je, že v nich většinou najdete rady, jak daný spotřebič používat co nejefektivněji. V případě pračky se dozvíte, na jaký program který druh prádla prát a jak pračku udržovat, aby vám co nejdéle vydržela.

I to je totiž důležitý detail, pokud chcete ušetřit. Když se budete o pračku starat, pravidelně ji čistit a nepřetěžovat ji zbytečným přebytkem prádla, vydrží vám déle a vy tak nebudete muset tak často kupovat novou.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments