Nákazu koronavirem u lidí starších 65 let může odhalit specifický příznak, který je snadné přehlédnout. Pomůže jednoduchý test

Lidé starší 65 let stále patří statisticky mezi koronavirem nejohroženější skupinu. Pokud mezi ně patříte, případně se snažíte chránit své blízké, měli byste si všímat všech symptomů nemoci, a to i těch méně známých. Odborníci varují především před jedním, který je snadné přehlédnout.

Psychické projevy nemoci

Podle webu Kaiser Health News došli lékaři k závěru, že lidé starší 65 let nemusí vykazovat průměrné známky onemocnění covidem, ale nemoc se u nich může projevovat atypičtějším způsobem. To ztěžuje diagnostiku a následně i vhodnou léčbu.

Lékaři upozorňují, že starší lidé by si měli dávat velký pozor především na takzvané kognitivní poruchy. U osob nakažených koronavirem je totiž vídají stále častěji. Mohou být nenápadným, ale velmi důležitým a také spolehlivým symptomem, jak nákazu co nejdříve odhalit. Lidé mohou spát více než jsou zvyklí, případně přestat jíst. Náhle začnou být apatičtí či zmatení, mohou také ztrácet orientaci ve svém okolí. Může se jim také točit hlava, případně mohou padat.

Problém s diagnostikou

Jedním z prvních příznaků nákazy covidem může být dokonce delirium či mozková mlha. Problém spočívá v tom, že u starších lidí je obtížnější tyto příznaky odhalit. “Pokud se senioři cítí unavenější než obvykle, případně cítí duševní nepohodu, je to silným indikátorem toho, že se nakazili koronavirem,” uvedl lékař Peter Bailey. Dodává také, že není snadné odlišit příznaky covidu od běžné únavy či poklesu kognitivních schopností, který přichází s věkem. “V případě, že máte podezření, že senior vykazuje projevy abnormální únavy nebo zapomětlivosti, nechte ho okamžitě otestovat na covid-19,” uvedl Bailey.

Podle Camile Vaughanové, která vede oddělení geriatrie a gerontologie na Emory University, mohou mít senioři tu a tam takzvaný špatný den. Problém ale přichází tehdy, kdy stav přetrvává více dnů po sobě. V takovém případě by se měli blízcí seniora obrátit na lékaře. “U starších pacientů vídáme delirium častěji než u jiných, zejména když už trpí demencí, chronickou slabostí, utrpěli mozkovou příhodu či užívají různé léky,” uvádí Camile Vaughanová.

Otestujte se

Organizace Alberta Health Services uvádí několik kontrolních otázek, které můžete seniorům položit v případě, že vykazují podobné stavy. “Máte nové halucinace nebo bludy. Ztrácíte se v myšlenkách více než obvykle? Změnilo se vaše chování? Jste více znepokojení?“. Odpovědi na tyto otázky pomohou rozpoznat delirium coby nový příznak covidu.

Řada nemocí se u starších lidí neprojevuje tak jako ve zbytku populace a zdá se, že jde také o případ covidu-19. Může to být dáno změnami imunitního systému, jež souvisí s věkem. Imunita postupem času slábne a přestane být schopna správně regulovat příznaky nemoci.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments