Státní řetězec s potravinami jako konkurence těch zahraničních?

Už nějakou dobu se vzduchem vznáší myšlenka, že je potřeba něco udělat s tím, jakým způsobem jsou v České republice prodávány potraviny. Zdejší trh totiž ovládly zahraniční řetězce, které se v mnoha ohledech utrhly ze řetězu a sledují pouze vlastní zájmy.

Řešení tu je

Nikdy to přitom nebylo patrnější než dnes. Ačkoliv deklarují, že odebírají lokální výrobky, ve skutečnosti jim není hloupé přivézt cibuli třeba z Nového Zélandu a jablka ze Španělska, ačkoliv obou tu máme značné množství.

Navíc se teď ukazuje, jak moc jsme závislí na jejich libovůli, pokud jde o ceny. Přestože je zdražování celosvětovým trendem, pokud jde o potraviny, jsme v širokém okolí premianty. A proto také Češi vyrážejí nakupovat za hranice, jen aby nemuseli kupovat předražené potraviny v tuzemsku.

Jisté řešení teď navrhl prezident republiky v rozhovoru pro TV Prima. Promluvil, že už kdysi podporoval vznik takzvaného národního obchodního řetězce. Ten by odebíral zboží primárně od českých dodavatelů, jednal s nimi férově, stejně jako se zákazníky. Jeho marže by byly přiměřené a ceny by se tak držely nízko.

Foto: Shutterstock

Zatrhnout tipec

Dnes mají zahraniční řetězce široké možnosti, jak si diktovat ceny na všechny strany. Jejich ziskové marže jsou příliš vysoké a vůči dodavatelům si účtují nejrůznější přirážky, jako je regálné.

Pakliže by ke vzniku národního řetězce nakonec přeci jen došlo, znamenalo by to obrovský tlak právě na zmíněné řetězce, které dnes využívají a zneužívají svého postavení. Pakliže by ale vznikla dostatečně široká síť státních obchodů, kde by se najednou potraviny prodávaly výrazně levněji, musely by se přizpůsobit i tyto řetězce. A pakliže by se přizpůsobit nechtěly, musely by skončit, protože by v nich nikdo nenakupoval.

Je to velmi jednoduchá logika. Tímto krokem by Česká republika získala opravdu hodně. Kromě počáteční investice už by to přitom nic moc nestálo, protože marže by byly tak vysoké, aby se takový státní řetězec dokázal financovat sám.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Roman Tošner
Roman Tošner
1 rok

Tak já bych.byl pro. Zatím alespoň v Praze otevřít obchod, který by prodával pouze české potraviny. A nevím, proč bychom se měli ptát EU? Nic jim do toho není, šmejdům.

Pepa
Pepa
1 rok

Myslím si,že múžeme být v klidu pokud bude nějaký státní řetězec vůbec existovat ,tak v něm budou totožné ceny jako v těch zahraničních. A vybudovat obchodní síť jako má Lidl,Kaufland ,Tesco ,trvalo 25 let. Tak jsem zvědav na tu rychlost. A navíc tato vláda si to bude muset nechat schválit v EU a tam jim to hned zatrhnou.

Toscana
Toscana
1 rok

Zemanobabišův soudruh Vavrenka nic o obchodu neví. Jen vymýšlí bludy a dezinformace, jež mu dodávají z Agrofrcu. Pokud bude někdo nakupovat od místních zemědělců, tak bude nejdražší. Když bude cibule z N.Zélandu levnější, tak si nebude nikdo snižovat zisk jen pro to, aby podpořil předražené zboží. Ano, supermarkety taky předražují, ale pak by to bylo ještě dražší.