Nepřepnuli jste ještě okna do letního režimu? Okamžitě to udělejte, je to nutnost

Bohužel stále velké množství lidí neví, jak zacházet se svými plastovými okny. Ty totiž skýtají několik vychytávek, které je však třeba využívat, protože jde o vlastnost výrobku. Ten je konstruován tak, že se bez přepínání režimů neobejdete. Respektive obejdete, ale okna nebudou fungovat tak, jak mají.

Zvládne to každý sám

Zatímco v zimě je nutné okna uvést do zimního režimu, před příchodem léta je potřeba udělat opak, tedy spustit letní režim. Vzhledem k tomu, že je to rutinní činnost, zvládne ji dvakrát do roka každý. Rozhodně není třeba volat na pomoc odborníka.

Ze všeho nejdříve najděte na okně mechanismus uzamykání, který je vždy součástí kování. Zkrátka otevřete okno a podívejte se na jeho boční hranu, kde uvidíte kovovou část. Jen kousek pod klikou se skrývá pohyblivý mechanismus obsahující šroubek ve tvaru šestihranu. Právě ten použijte pro správné nastavení režimu okna.

Teď už vám bude stačit obyčejný imbusový klíč, který vám pomůže otočit mechanismem o devadesát stupňů. U některých oken najdete dokonce čepy, které se dají otočit pouhou rukou.

Pokud jste dosud okna nikdy nenastavovali, je docela pravděpodobné, že je máte v letním režimu, protože takto se dodávají z výroby. Někdo před vámi, například předchozí majitel či nájemce bytu ale mohl okna do zimního režimu nastavit.

Foto: Shutterstock

Jak poznat režim okna

To poznáte jednoduše při otevírání okna. Okno v letním režimu se otevírá snadno a plynule, jakoby mělo určitou vůli. U okna v zimním režimu byste měli pociťovat jakoby drhnutí, okno je také více utěsněné a více přiléhá.

Použít lze také test s papírkem. Ten vložíte do těsnění okna. Pokud ho lze snadno vytáhnout, máte okna v letním režimu. Ale v případě, kdy papír roztrhnete, jsou okna v režimu zimním.

Důvod změny režimů oken je jednoduchý. V zimě musí okna lépe těsnit, aby nepropouštěly zimu a vlhkost. Naopak v létě je vhodné, když trochu větrají. Platí také, že okna v zimním režimu se mnohem více opotřebovávají. Pakliže je takto necháte, budete muset poměrně brzy měnit některé jejich části.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments