Vedro v rozžhaveném paneláku zvládnete i bez klimatizace. Jednoduchým trikem si zajistíte příjemný chládek i v tropech

Na vysoké teploty se těšíme celý rok. Ideální je ale takto horké dny trávit u vody. Musíte zůstat doma? Najděte si efektivní způsob, jak prostor bytu zchladit a nemít tak doma jako v tropické džungli. Jde to i bez klimatizace.

Větrat? Ano, brzy ráno

Již v osm hodin je venkovní teplota dosti vysoká. Pokud tedy větráte, tak jedině brzy ráno. Domácnosti, kde se používají sítě proti hmyzu, často větrají také v nočních hodinách. Ranní teplota je příjemná, doma se lépe dýchá.

Po zbytek dne již ale okna neotvírejte, maximálně pro rychlou výměnu vzduchu. Ranní a noční větrání je skvělá možnost, jak si v domácnosti užít dostatek kyslíku, ale jak zde zároveň nevpustit palčivé vedro.

Rolety, nástup

Nejste příliš zvyklí přes rok používat žaluzie a rolety. Při jarním čištění jste si zřejmě opět uvědomili, že tyto prvky na oknech máte. Dnes je dokonale využijete. Než opustíte byt, zatáhněte všechna okna, na která bude svítit slunce. Když přijdete odpoledne domů, uvítá vás příjemně chladný prostor. Rozhodně zde nebude žádná výheň.

Foto: Shutterstock

Trik ke správné vlhkosti

V letních vedrech je doma také často přesušený vzduch. Snadno se jej zbavíte tím, že přes den necháte doma rozvěšené čerstvě vyprané prádlo. Stačí si na pračce zvolit čas, kdy se má zapnout. Ráno bude hotovo. Můžete prádlo pověsit a zajistit si tak další plusové body, které vám přinesou kýžený chládek.

Organismus hovoří, my jej často neslyšíme

Tělo pociťuje žízeň již v době, kdy přijde o jedno jediné procento obsahu své vody. My jej ale často neposloucháme a v letních vedrech zapomínáme na hydrataci. Chyba. Sklenice s citrónovou vodou se postará o odkyselení organismu, ale také o dokonalý přísun vody do těla. Vypít bychom měli alespoň obligátní dva litry.

Ještě jeden dodatek: Pokud nemáte žaluzie nebo rolety, ale přejete si snížit teplotu v místnosti, určitou účinnost nabízí i zavěšení prostěradel nebo dek místo záclon. Jedná se samozřejmě ale o přechodné řešení, u kterého navíc musíte znát nosnost vašich garnýží.

Foto: Shutterstock

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michaela
Michaela
1 rok

A v zimě zima ani koberec nepomůže tak že v létě síto užívám hahahaha

Peet
Peet
1 rok

Ten kto nemá klimatizáciu a má radiátory tie harmonikove (dve plátne proti sebe a medzi nimi taký plech do húsenice, harmoniky) tak si pod tie radiátory môže dať ventilátor nech fúka cez ten plech hore. Napríklad aký je v PC alebo akýkoľvek aký sa mu tam vôjde.

milo
milo
1 rok

Veľmi doporučujem kvalitné fólie na okná z južnej strany. Okamžite po nalepení klesla v izbe teplota o päť stupňov.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  milo

Okna na jih u nás nejsou problém, protože před domem je vzrostlá borovice – náš problém je okno na západ – od cca 14:00 do cca 20:00 pere slunko – taky uvažuju o té folii.

Jindra
1 rok

My jsme loni pořídili do oken, které jsou na jih, venkovní žaluzie a v horkých letních dnech si je nemůžeme vynachválit. A jako bonus i celkem pomohly od hluku z ulice.

Hhh
Hhh
1 rok

To jsou “triky” jak pro retardovaný. Všechno to jsou samozřejmosti, kromě pradla, který jsem jednak nepochopila jestli jako autor pere v noci (to musej mit sousedi radost a autor asi chrape jak motorova pila, že ho pračka nevzbudí) a taky záleží na vlhkostí, protože třeba včera zrovna bylo i prest horko docela vlhko a tak bylo spíš dusno a naopak jsem zapinala klimu pro vyvěrání, osvěžení a odvlhčcení. Jindy zase zvlhčuju – podle potřeby. A u rolet/ žaluzií zapomněl autor zmínit, že se musí jednak o venkovní, nikoli vnitřní, který zvlášť v případě kovových žaluzií opravdu od horka nepomůžou ani… Číst vice »

Iris
Iris
1 rok

Všechno funguje, až na to vyprané prádlo – člověče, víte jaký smrad v pokoji udělá sušení prádla praného v prášku + aviváž, což mnozí používají? Rada nad zlato!