Obvyklý způsob spánku zdvojnásobuje riziko demence, varují lékaři. Lidé ho praktikují stále častěji

Demence patří mezi nejobávanější nemoci. Příliš se přitom nemluví o tom, že případů raketovým tempem přibývá a tento problém se týká stále většího počtu lidí, ať už těch, kdo sami onemocní nebo jejich blízkých, kteří jsou rovněž významně zatíženi.

Pět hodin denně nestačí

Ačkoliv s demencí můžete žít velmi dlouho, kvalita života se rapidně propadá a člověk přestává být sám sebou. V poslední fázi pak již nerozpoznává ani své nejbližší, což je obzvlášť traumatizující. A přestože se mnozí této choroby obávají, dělají jen velmi málo pro to, aby se jí vyvarovali.

Lékaři sice stále přesně neví, co neurodegenerativní poruchy v mozku způsobuje. Jsou si však poměrně jistí, že k tomu významně přispívá způsob života, jaký vedeme. Kromě stravování a pohybu jde i o další možné faktory. Jedna studie například poukazuje na skutečnost, že velký vliv hraje spánek.

Studie provedená organizací Division of Sleep and Circadian Disorders v minulém roce zkoumala spojitosti mezi spánkovými poruchami a demencí. A zjistila, že lidé, kteří spí méně než pět hodin denně, mají dvojnásobné riziko rozvoje demence v porovnání s těmi, kdo spí sedm až osm hodin denně.

Foto: Shutterstock

Pocítíte i ztrátu jedné noci

Výzkum vycházel z hypotézy, že nedostatek spánku znamená, že mozek nemá dost času na odvedení beta-amyloidového proteinu a dalších odpadních látek, jež podle nejnovějších výzkumů způsobují různé formy demence, jako například Alzheimerovu chorobu.

Amyloidový plak sestává z toxických proteinů, které se nacházejí mezi mozkovými buňkami a je jedním z průvodců demence. Předchozí studie již zjistily, že ztráta pouhé jedné noci spánku vede k navýšení beta-amyloidového proteinu v mozku.

Naše zjištění zvýrazňují spojitost nedostatku spánku a rizika demence a potvrzují potřebu zajištění dostatku spánku každou noc,” uvádí vedoucí atorka nové studie, Rebecca Robbins.

Současný trend je přitom právě opačný. Lidé se soustředí na výkon a spánek považují za něco nepodstatného. Něco, co spíše zdržuje než pomáhá. Mnozí manažeři se tak ještě chlubí tím, že potřebují spát jen několik málo hodin denně.

Foto: Shutterstock, zdroj: Science News

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Aha, takže podle toho jsou všichni, kteří pracují na noční směny dementní – tož to je fakt nářez…to nemyslíte vážně, že ne?
To ale není všechno – dementní jsou podle toho i rodiče malých dětí – zvláště kojenců…

Miroslav
Miroslav
2 let
Reply to  Iris

Ono to přijde později . dělat na směny je karcinogenní. Přečtěte si něco o cirkadiánní h hodinách.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Miroslav

O tom něco vím, jenže ve společnosti, kde musíte dodržovat určitou pracovní dobu, je to na nic.
Já jsem tzv. sova a minimálně 7 – 8 měsíců v roce musím vstávat ráno v 5 – 6 hod a tím pádem musím jít také v určitou dobu spát – jinak bych nemohla normálně fungovat. A je fakt, že pokaždé musím aspoň 14 dnů (lépe více) před začátkem sezóny začít přizpůsobovat své vnitřní hodiny požadovanému rytmu. Do toho ještě změna času a je to “fajn”.