Pracovní doba Čechů se brzy zásadně změní. Jak dlouho budete muset být každý týden v práci?

Pokud je něco nezpochybnitelným trendem současnosti, potom je to důraz na vyvážení pracovní činnosti a volného času. Zatímco ještě před pár desítkami let by se zaměstnavatelé dívali na své podřízené s krajním pohrdáním, pokud by se tito domáhali například možnosti práce z domova nebo zkrácení pracovní doby, dnes jsou podobné věci stále častěji jedním z benefitů. A to velmi oceňovaných.

Jak dlouho pracovat?

Stále více studií přitom dochází k tomu, že současný stav, kdy se pracuje pět dní v týdnu a dva dny jsou potom vyhrazeny na odpočinek, neodpovídá potřebám dnešní moderní společnosti. Lidé jednoduše tráví v práci až příliš mnoho času a málo jim ho zbývá na jejich koníčky. Případně jsou pak o víkendu dokonce tak unavení, že se jim stejně nemohou věnovat.

Ono pracovat osm hodin každý den, to vlastně není něco, co bychom si představovali. Je to více, než potom trávíme se svými blízkými. Nemělo by to být naopak? Dnes už to přitom nejsou nějaké otázky ve filozofické rovině, ale zcela vážně se jimi zaobírají odborníci všech možných směrů.

Nakonec, ani pětidenní pracovní týden není zase tak starým vynálezem. Ještě relativně nedávno bylo zvykem pracovat šest dní v týdnu a pouze neděle potom byla volná. Také se to nějak zvládalo, ale z dnešního pohledu je to nepředstavitelné. Je přitom docela možné, že za deset dvacet let budeme nevěřícně hledět zpět na dobu, kdy jsme museli pracovat čtyřicet hodin týdně.

Foto: Shutterstock

Změna do moderní doby

A co je vlastně tím ideálem, ke kterému by se mělo směřovat a k němuž se podle mnohých vlastně již směřuje. Pochopitelně je to ubrání jednoho pracovního dne. Pracovaly by se tedy čtyři dny a tři dny by byly volné. Pátek by se stal jakousi novou sobotou, tedy začátkem víkendu. A ostatně, už dnes si to tak mnozí přizpůsobují. Vždyť si zkuste řešit nějaké obchodní záležitosti či úřední věci na konci týdne. Nejspíše příliš nepořídíte.

Řada zemí přičemž tento model již nějakou dobu testuje. Patří mezi ně například Španělsko, Island nebo Velká Británie. A výsledky testů jsou více než uspokojivé. Ukazuje se, že v řadě profesí jsou lidé schopni zvládat stejné penzum práce za čtyři dny jako za pět. Jednoduše proto, že si práci lépe rozloží a tolik se neflákají, což je dnes poměrně standard.

Ano, osobně si myslím, že čtyřdenní pracovní týden by do současné doby pasoval mnohem lépe, než to, co máme dnes. Priority lidí se změnily. Vydělávám docela slušné peníze a vlastně by mi ani nevadilo, kdybych brala o pětinu méně, ale měla jsem více času na to si je užít,” říká například pětadvacetiletá Kristýna, která pracuje jako obchodní referentka v jedné pražské firmě.

Čtěte také: Největší zaměstnavatel v Česku napálil platy. Češi nechápou. Tolik jim přidali?

Plány na zavedení čtyřdenního pracovního týdne přitom ani příliš nepočítají s nějakým osekáváním platů. Ba právě naopak. Spíše se spoléhají na automatizaci a zvýšení zaměstnanosti. Nebrání se tomu ani zaměstnavatelé. Zkrátka to vypadá, že brzy to nastane a všichni budou spokojeni.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lucie
Lucie
7 měsíců

Jasně referentka, která si sedí v kanceláři a má hodně peněz si může vzít volno navíc. Ale co lidi s mizerným platem nebo dělníci? Firma by spadla, kdyby neměla pracovní fretky.

Milan
Milan
7 měsíců

Blbost. Jsem montér a dělám 12 hodin denně+cesta do a z práce. Zaměstnavatel by chtěl navíc každý druhý víkend pracovní. Neumím si představit, že by se u téhle firmy dělalo 4 dny v týdnu 🤣

Roman
Roman
7 měsíců

Pracovní doba 8 hodin je iluze. Se započtením dojíždění je to klidně i 12 hodin.

Honza
Honza
7 měsíců

Myslím že co se týká zdraví je to věc, která se v jiných státech už dávno provádí a funguje. Pokud to u nás nebude mít výrazný finanční rozdíl, tak to spousta (všichni) lidé ocení a budou mít daleko více volného času na cokoliv, což bude další benefit, jak pro sebe, tak i pro rodinu.

Ferda
Ferda
7 měsíců

6 denní pracovní týden je vklidu. Ještě na nedělu si najdu brigádu a paráda.

Jana
Jana
7 měsíců

Měsíčně po celý rok mám 60 až 80 hodin přesčasů. 2 volné víkendy v měsíci.Takže místo 7 lidí by jich muselo pracovat 14.Takže lituji ,ale píšete opravdu blábol.

Last edited 7 měsíců by Jana
Petr
Petr
7 měsíců

To jsem zvědav, kdo bude jezdit s nákladními auty a autobusy, už teď nejsou lidi a jako řidič trávím v práci 70 hodin týdně, to může platit maximálně pro kancelářské pozice….

Tomáš
Tomáš
6 měsíců
Reply to  Petr

Jako řidič trávíte v práci 70 hodin týdně? Pokud vím, tak můžete jen 56 týdně , a maximálně 90 během 14 dnů. Váš zaměstnavatel je zralý na tučnou pokutu za porušování předpisů a vy, pokud takovou dobu řídíte na veřejných komunikacích, na pár facek za možné ohrožení.

Radomír
Radomír
7 měsíců

Totální blábol , tahle země žije z přesčasů !

Tomáš
Tomáš
6 měsíců
Reply to  Radomír

Nesuďte celou zemi podle své bubliny. Stejně tak bych já vám mohl napsat, že jste napsal totální blábol vy, protože za posledních cca 5 let se v mém okolí nenašel nikdo, kdo by dlouhodobě dělal přesčasy.

Jana
Jana
7 měsíců

Nechápu, proč se vždy ptají nějakých obchodních zástupců v Praze. Ať se zeptají uklízeček nebo prodavačkám, zda by jim třetina platu stačila… fakt na poblití

Jitka
Jitka
7 měsíců

Tak to by mě zajímalo,jak by to bylo v zemědělství,když zvířata musí jíst a do práce se musí chodit 7 dní v týdnu ,Svátky,Vánoce no prostě pořád