Proč se nám zdá o zesnulých: vědci mají jiný názor než esoterici

Někteří lidé jsou si jisti, že je ve spánku navštívil duch, aby jim předal zprávu, jiní trvají na tom, že zesnulí ve snu jsou jen výplodem fantazie a vzpomínek. Teorií je spousta a záleží na vás, ke které se přikloníte. My vám přinášíme výčet těch nejzajímavějších.

Proč sníme?

O důvodu snění se dodnes odborníci neshodují. Někteří tvrdí, že mozek zpracovává informace, jiní zase, že jde o uvolnění emocí. Teorií je spousta, ale část mozku odpovědná za snění, se stejně jako další části dodnes.

Sny o zesnulých

Jestliže se ve vašich snech objevuje někdo, kdo s námi už na světě není, může to být právě zmíněnou teorií o tzv. otevření emocí. Ve spánku si totiž člověk neuvědomuje smutek a skutečnost, že je onen člověk již po smrti, a proto s ním v dobré náladě může ve snu komunikovat.

Mozek nepotlačuje negativní emoce, dává jim svobodu a vy se tak můžete setkat s někým, o kom jste již v běžném životě dlouho nepřemýšleli, abyste zapomněli na jeho smrt.

Špatné sny mohou chránit

Pokud se ve vašem snění objevuje zesnulý převážně v negativní situaci, není to pro vás špatné. Možná máte pocit, že vás chtějí noční můry jen trápit, ale nakonec je to úplně jinak.

Tělo přes den zažívá spoustu stresu a nátlaku. V noci, kdy jsou emoce uvolněny, se snaží informace vstřebat, povolit uzdu emocím a zbavit se tak nepříjemného stresu, který může tělu uškodit.

Esoterika versus věda

Zatímco příznivci nadpřirozena si tyto sny vysvětlují jako dobré či špatné znamení, vědci se na to dívají jinak. Domnívají se, že má daná osoba problém s člověkem, o kterém se jí zdá.

Tvrdí, že v sobě nese negativní emoce, jako strach, vinu nebo smutek a kvůli tomu se ve spánku objevují právě tyto obrazy.

Důkaz ovšem stále neexistuje, a proto se můžeme nadále jen domnívat a s teoriemi buď souhlasit nebo je odmítat.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.