Rychlé cvičení, které okamžitě uvolní ztuhlý krk. Funguje to skvěle

Bolesti zad jsou jedny z nejčastějších problémů současnosti. Přímo souvisí se sedavým způsobem života a také zaměstnáním, které vyžaduje trávení většiny pracovní doby u počítače. Tyto problémy se ale nevyhnou ani jiným druhům zaměstnáním. Stav našich zad a především oblasti krční páteře totiž přímo odráží každodenní stres. Proti takovým bolestem ale můžete bojovat pomocí vytvoření správných pohybových vzorců a cviků, které vaše záda uvolní.

Základem je správné sezení

Správné sezení je jedním ze základů, jak úspěšně bojovat proti úporným bolestem zad. Nastavte si židli i obrazovku počítače a předejte zhoršení vašeho stavu. Posaďte se přímo obličejem proti obrazovce tak, aby byla vrchní hranice obrazovky v úrovni vašich očí. Reálně na obrazovku budete shlížet shora, zabráníte tím záklonu hlavy. Celými chodidly se dotýkejte země. Pokud se několikrát denně pevně opřete do podlahy, srovnáte postavení svého těla. Paže by měly být položeny předloktím na opěrce a zápěstí spočívat na stole. Proto je vhodné klávesnici posunout až na kraj stolu. Zády se můžete opřít o židli ideálně v úhlu 110 °.

Protáhněte své svaly

Protahování svalu je důležitým krokem v boji proti nepřestávající bolesti především v oblasti trapézů. Jednoduché cvičení je možné praktikovat kdykoli a zabere pár minut. Umístěte své prsty na krční svaly a jemně zatlačte. Poté sval chyťte mezi prsty a zatáhněte z vnitřku ven. Vše provádějte velmi opatrně. Vyhnete se tím křeči, která by se mohla objevit, pokud tah přeženete. Cílem je uvolnit svaly unavené důsledkem dlouhého sezení u počítače.

Namasírujte si lebku

Možná se již dlouho chystáte na masáž, ale čas je proti vám. Navíc vám jednorázová návštěva dopřeje pouze částečné uspokojení vašeho stavu. Pomoci si můžete i doma nebo v práci, bez návštěvy specialisty. Přidržte své prsty na obou spáncích a palci zatlačte na zadní část zakončení lebky. Již tento tlak by vám měl přinést příjemné uvolnění. Krouživými pohyby pokračujte po obvodu lebky až k páteři. Na páteř ale netlačte, u citlivých jedinců by tento tlak mohl vyvolat závrať.

Foto: Shutterstock

Rozhýbejte se

Jeden z nejúčinnějších cviků na uvolnění krční páteře spočívá v jejím uvolnění ze strany na stranu. Zkuste se i vy inspirovat pohybem, který je součástí nejen jógové praxe, ale využívají ho i trenéři při protažení po silových trénincích. Nakloňte hlavu vlevo a na pravé ucho si odložte levou ruku, netlačte ani netahejte. Druhou ruku natahujte směrem k zemi. Cílem je protáhnou trapéz a citlivě rozhýbat krční páteř. Stejný postup zvolte i na druhou stranu, pouze vyměňte ruce a stranu, na kterou se naklání vaše hlava. Nebojte se toto rozhýbání opakovat několikrát během dne, předejdete tak zatuhnutí svých svalů.

Nezapomínejte na pohyb

Všechny zmíněné tipy můžete využívat opakovaně. Zaberou vždy jen několik minut. Nikdy však nezapomínejte i na běžný pohyb. Máte-li během pracovní doby možnost odejít na chvíli od počítače, protáhněte se a rozhýbejte. Celkový stav totiž zhoršují právě statické polohy.

Foto: Shutterstock, zdroje: WebMD, Spine Health

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Zkusila jsem všechno, co tady doporučujete, ale vůbec to nefunguje. jděte k čertu.