Spotřebiče náročné na elektřinu. Mohou spotřebovávat i v nečinnosti

Zatímco dříve to nikdo příliš neřešil, protože to tolik nelezlo do peněz, teď je situace úplně jiná. Skutečně bychom naši pozornost měli zaměřit na spotřebiče, které vám dokáží vyplýtvat spoustu elektřiny úplně zbytečně. A to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je pochopitelně finanční úspora. Tím druhým potom všeobecný apel na úspory energií, které se stávají nedostatkovým statkem.

Podle odborníků může takzvaná fantomová elektřina, tedy taková, která prostě uniká, aniž bychom si to uvědomovali, představovat až dvacet procent veškerých nákladů na elektřinu. To už při dnešní výši běžného účtu může znamenat tisíce korun.

Pakliže máte pocit, že za elektřinu platíte příliš mnoho, je to možné. Lidé mají přitom tendenci to svádět na dodavatele, ale ten za to v drtivé většině případů nemůže. Skutečně můžete mít doma takové spotřebiče, které odebírají značnou porci proudu, i když jsou v nečinnosti. Bohatě jim stačí, že jsou zasunuty v zásovce.

Nabíječky kam se podíváš

Jedním z velkých příkladů jsou nabíječky mobilních telefonů, notebooků a dalších zařízení. Tváří se nevinně. Vždyť samotný kabel nemůže odebírat elektřinu. Jenže opak je pravdou. Pokud máte v domácnosti permanentně zapojených několik nabíječek, obíráte se pravděpodobně o stokoruny až tisícikoruny ročně.

Se zapnutím myčky vyčkejte

Možná jste si v dobrých časech zvykli na to, že myčku nádobí zapínáte i tehdy, když je v ní jen pár talířů nebo sklenic. V dnešní době byste ji však měli naplnit až po okraj. Lze tak opravdu hodně ušetřit, a to nejen elektřiny, ale i vody. Platí totiž, že myčka je energeticky poměrně náročná a je přeci škoda ji pouštět natřikrát, než ji pořádně naplnit.

Foto: Shutterstock

U lednice záleží na použití

Velkým žroutem energie jsou také lednice. Od nich se to nicméně tak trochu očekává, protože svou funkci plní permanentně a těžko si představit, že bychom je měli pravidelně odpojovat. Snad jen, pokud jedete pryč na delší dobu, vyplatí se lednici odpojit.

V případě lednice je nicméně velmi důležitá optimalizace. Přemýšlet je nutné už tehdy, když si ji pořizujete. Například lednice s výrobníkem ledu sice vypadá fantasticky, ale vězte, že toto zařízení je neustále v permanenci a musí led tvořit pořád, přestože vy si ho dáte třeba jen jednou za den. Z hlediska energetické efektivity si potom dejte pozor na to, abyste do lednice nevkládali nevychladlé potraviny.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Open mind
Open mind
11 měsíců

Oprava , je to ženská,co to psala,takže je to ……..

Pavel
Pavel
11 měsíců

Hlavně vypnout hlavní jistič před odjezdem na dovolenou a po dovolené vyhodit celou lednici se zkaženým masem v mrazáku.
Za mě, já osobně si myslím, že kdo to má v hlavě v pořádku a chce šetřit tak už to dělá dávno a nějaký takový řeči jako jsou třeba i rady jak uvařit nebo upéct jsou úplně zbytecný

Monika
Monika
11 měsíců

Tak že vše vypnout,neprat,nevařit,netopit,nezehlit !Ale distribuci za to šetření samozřejmě zaplatit!

Xavier
Xavier
11 měsíců
Reply to  Monika

Já navrhuji začít používat mozek. To by mohlo pomoct.

Jana
Jana
11 měsíců
Reply to  Xavier

Hlavně by ho měla používat vláda.

Aster
Aster
11 měsíců
Reply to  Monika

Pořídit si ebonitovou tyč a liščí ohon…ale to asi stačit nebude 😀