Jak utišit bolest a zmírnit otok po včelím a vosím bodnutí

Nevíte, jak zmírnit následky po včelím a vosím bodnutí? Vsaďte na bylinky a ingredience ze spíže. Poradíme vám, co pomáhá od otoku, svědění i bolesti.

V přírodě nás mohou bodnout vosy i včely, ale i komáři, ovádi i muchničky. Pokud jde o včelí bodnutí, musíte vyndat žihadlo. Pinzetou, nehtem nebo jej vymáčknout. Bodnutí nebo kousnutí svědí, často si jej škrábeme a riskujeme zanesení infekce. Jak se tomu vyhnout díky přírodním prostředkům?

Cibule a česnek proti zánětu

Postižené místo potírejte čerstvě rozkrojenou cibulí nebo česnekem. Můžete je i rozdrtit nebo rozmixovat a použít jako obklad. Ztiší otoky i zánět díky enzymům rozkládajícím chemické látky nazývané prostaglandiny, které naše tělo vylučuje při bolesti.

Obklad z jitrocele nebo měsíčku

Měsíček lékařský potlačuje bolest a otoky způsobené bodnutím vosy nebo včely. Použijte čerstvou rostlinu, kterou opláchnete, rozmačkáte, aby pustila šťávu a potřete postižené místo. Stejně můžete použít i čerstvé listy z jitrocele, které lze použít i v celku jako obklad. Podobné účinky má heřmánek, vlčí mák nebo třezalka tečkovaná.

Citron nebo ocet

Postižené místo zmírní i chladný obklad z citronové šťávy nebo octa. Ty dovedou zmírnit otoky i svědění. Na štípance a bodnutí zabírá i Fenistil.

Nebezpečí otoku v obličeji a vícečetných bodnutí

V případě, že dojde k bodnutí do tváře nebo úst, hrozí nebezpečí otoku, který může uzavřít dýchací cesty. Ústa zchlaďte cucáním kostky ledu, ledovou tříští přes brčko nebo zmrzlinou. S malými dětmi vyrazte ihned do nemocnice. Pokud jde o vícečetná bodnutí žihadly, do těla se může dostat větší množství jedu. Na holé tělo dejte mokré a studené prostěradlo a ihned vyhledejte lékařskou pomoc.

Alergické reakce

Asi u 3 % případů se objevuje alergie na žihadla včel, vos a sršňů. Místní alergická reakce se projevuje bolestivým otokem se zarudnutím, který může přetrvávat několik dní. Místo ochlaďte nebo zaledujte a natřete Fenistilem. Antihistaminika podejte i ústně. Anafylaxi neboli celkovou alergickou reakci organismu doprovází kožní příznaky, zrychlený tep, pokles tlaku, nevolnost a dušnost. Projevuje se obvykle do 15. minut, někdy po 3. až 12. hodinách. Pacientovi musí být podán adrenalin, inhalační léky a odborná pomoc. Hrozí anafylaktický šok, který je bez lékařského zásahu životu nebezpečný. Většinou se jedná o hospitalizaci na 24 hodin.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments