V Česku končí důležité platidlo. Nikde už s ním nezaplatíte. Lidé nevěří vlastním očím

Rok 2024 se zapíše do dějin České republiky jako ten, kdy jsme přišli o velmi tradiční platidlo. A to takové, které se na zdejším území využívalo již od slavných dob Rakouska Uherska. Mimo jiné to velmi výrazně dokladuje ústup od papírových platidel, o kterém už se nějakou dobu mluví. Mnozí lidé totiž papírová platidla považují za zbytečná, když tu máme bezhotovostní a mnohem komfortnější transakce, natožpak když je stát potom může velmi dobře kontrolovat.

Dlouhá éra končí

Málokdo si přitom uvědomuje, že papírová platidla nejsou pouze bankovky, které stále ještě spousta z nás nosí ve svých peněženkách. Je docela možné, že ty tu s námi ještě nějakou dobu budou, ale nakonec skončí tak, jako toto platidlo, o kterém je dnes řeč.

Stalo se totiž to, že letos v České republice přestávají platit takzvané kolkové známky neboli lidově řečeno kolky. Kdo se někdy pohyboval na úřadech a něco tam vyřizoval, dobře ví, že bez kolků to obvykle nešlo. Šlo zkrátka o svého druhu měnu, která se používala k úředním pokynům. Jako takové jsou kolky i ceninami, které jsou v podstatě rovny bankovnkám.

Možná se ptáte, proč tak tradiční věc jako kolky musí nyní skončit. Důvodem jsou prý úspory. Světě div se, ale kolkové známky byly zlikvidovány v rámci konsolidačního balíčku. Celý tento systém, který spočíval v tištění, vydávání a přijímání kolků totiž stál desítky milionů korun ročně. Nešlo o velkou částku, ale pravdou je, že teď se zkrátka ušetří.

Co s nimi udělat?

Ministerstvo financí argumentuje tím, že nikdo nedojde žádné velké újmě, jelikož kolkové známky byly spíše reliktem minulosti a dají se naprosto pohodlně nahradit hotovostí, případně karetními transakcemi. Jedním z důvodů je také ochrana proti podvodníkům, kteří se na kolky často zaměřovali, jelikož neměly tolik ochranných známek a ani jejich přijímání nebylo tak kontrolováno.

Čtěte také: Kdo má zahradu, obdrží letos 100 tisíc korun od státu. Češi to vůbec netuší a peníze jim zbytečně propadnou

Česká republika byla zřejmě poslední zemí, kde kolky platily. Pakliže ale máte nějaké doma, nabízí se několik možností, co s nimi učinit. Letos je ještě můžete použít, případně vyměnit za hotovost na vybraných pobočkách České pošty. Ale co si je třeba schovat a počkat si, až vzroste jejich cena. To se může stát v horizontu dvaceti až třiceti let, kdy z vás teoreticky mohou udělat boháče.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
23 dní

Furt vím hovno, které platidlo to je. Děláte z lidí blbce! Známkykolky. Vy znáte kykolky?

Last edited 23 dní by Zvoník
Pavel63
Pavel63
21 dní
Reply to  Zvoník

Já znám Jardu Kykolku a Frantu Kykolku. A vím, že Anna Štěpánková je uznávaná novinářka! Poslední kolky za 400 Kč jsem nechal nalepit za žádost u PČR. A protože poslední instituce, která prodávala kolky byla Česká pošta, společnost před krachem, tak se musel najít náhradní způsob úhrady úředních úkonů.

Jaroslav
Jaroslav
13 dní
Reply to  Pavel63

Úředních pokynů psala ta “uznávaná” redaktorka bůhví čeho 🤣

Tajtrlik
Tajtrlik
24 dní

Končí důležité platidlo……..v krámu s tím nezaplatíš a máme ho jediný na světě. To nám určitě bude chybět.

Miroslav
Miroslav
24 dní

7 milionů důchodců? To jako kde? V EU?Nechte už důchodce na pokoji!

Jaroslav
Jaroslav
24 dní

Placení úředních pokynů…🤣 Ty škatulo, ldyby sis to po sobě aspoň přečetla.

Květa
Květa
24 dní
Reply to  Jaroslav

Ten Tajtrlík v životě neviděl kolek. Kolkem se platilo např.při podání nějakého návrhu na soud a pod.